Kategori arşivi: ORTODONTİ

Zirkonyum Diş

Şeffaf Plak ile Ortodonti Tedavisi

ortodonti tedavisi ihtiyaç haline gelen şeffaf apareyler ile diş tedavisi ortodonti vakalarının birçoğunda uygulanabilen tedavi yöntemidir plakların ilk takılması sırasında dişler üzerinde bir baskı oluşur. Plağı kısa bir süre içerisinde alışmak amacıyla çiğneme egzersizleri yapılması istenir. Şeffaf plakların ağızda kalma süresi gün içerisinde yaklaşık 20 saat olmalıdır. Beslenme sırasında yani yemek yerken ve sıcak soğuk içecekler alırken çıkarılabilir. Şeffaf plak tedavisinde 14 yaşın altındaki çocuklarda gün içerisinde 10 saat takması yeterli olur. Apareylerin temizliği normal bir diş fırçası ile diş macunu kullanılarak gerçekleştirilir. Bunun dışında herhangi bir temizlik deterjanı kullanılması sakıncalı olabilir. Plaklar ağızda olmadığı zamanlarda sıcak olmayan bir ortamda temizlendikten sonra saklananbilirler. Şeffaf apareyler metal diş telleri için iyi bir alternatif olmuşlardır.
Ortodonti tedavisi sırasında estetik olarak görünümün bozulmasını istemeyen hastalar için tercih edilirler. Ayda bir veya iki defa değiştirilen plaklar düzenli olarak kullanıldığında dişleri istenilen pozisyonuna sokarlar şeffaf aparey tedavisi aşamaları Diş Hekimi ağız içerisinden ölçüyü alır. Ölçüm bilgisayar destekli tarayıcı vasıtasıyla dijital olarak bilgisayar ortamına geçirilir. Dişler özel bir yazılım sayesinde ideal pozisyonu alacak şekilde dizilir bu pozisyonda kapanış ve dişlerin birbiriyle olan ilişkileri istenilen oranda hazırlanır bakanın ilk durumundan istenilen son durumuna geçebilmesi için kaç adet plak hazırlanacağı ve hangi dişlere hangi oranlarda kuvvet uygulanacağı bilgisayar programı yardımı ile belirlenir. 18 plaka basılması gerekecektir. Bilgisayarda dişlerin adım adım hareketlerini gösteren 3 boyutlu simülasyona göre 3 boyutlu tren tırlar vasıtası ile ağız modeli plak sayısı kadar basılır ağız modeli üzerine hazırlanan plaklar sıralı bir şekilde ağız içerisinde uygulanır kişinin yaşı ve dişlerin durumuna göre 15 ile 20 saat aralığında plakları ağızda tutmak gerekir gün içerisinde daha az kullanıldığında Tedavinin başarıya ulaşma şansı azalacaktır.
Şeffaf apareyler ağza takıldıkları nida tam oturmaları sağlanmalıdır. Bu amaç ile çiğneme alıştırmaları yapılır gerekirse yumuşak bir lastik ağızda ısırılarak Dilan tam oturması sağlanır kişi plakları ağzına kolaylıkla takıp çıkarılabilir yemek yeme sırasında plakların çıkarılması gerekmektedir Özellikle sıcak ve soğuk Besinleri alırken plan ağızda olması istenmez Çünkü plak sıcak ile deforme olacaktır kullanılmadığı zamanlarda serin bir ortamda temiz bir şekilde saklanması gerekir şeffaf aparey tedavisinin Size uygun olup olmadığını öğrenmek için muayene olmanız gerekmektedir işlerin 3 boyutlu görüntüleri ve kapanış ile yumuşak dokuların pozisyonu bu Tedavinin uygun olup olmadığına belirler

Ortodonti uzmanı küçükçekmece

En yakın ortodonti uzmanı

Eğri dişlerin Ortodonti uzmanı tarafından düzensizliğini artık hepimiz biliyoruz. Ortodonti uzmanı Küçükçekmece İstanbul randevu için 02126616979 dan bize ulaşabilirsiniz. Size tedavi planınız yapılacak ve ödeme bilgileri verilecektir.
ortodonti tedavisi Hem iyi bir çiğneme hem de iyi bir estetik diş görünümü sağlar dişler eğri olduğunda çocuk için müsait bir ortam yaratılmış olur ve dişler arasında biriken yemek artıkları zamanla diş çürüğüne neden olurlar.
Ortodonti uzmanı dişleri düzeltmek için hareketli protez veya dişler üzerine yapıştırılan sabit paylaş kullanırlar çocuk yaşta uygulanan ortodonti tedavileri ile daha kısa sürede daha ideal sonuçlar almak mümkün olabilmektedir. Ancak günümüzde ortodonti tedavisi Her Yaşta bireylere uygulanabilen bir tedavidir çocuklarda koruyucu amaçlı ortodonti tedavisinde Temel alınan nokta dişler ile çene kemiği arasındaki uyumsuzluk ve dişlerin dizilişine idari olarak sağlamaktır yani diş problemleri ortaya çıkmadan önce tedbir almak amaçlı çocuklarda koruyucu ortodonti tedavisi uygulanabilmektedir nokta
Süt dişleri arkalarından gelecek olan sürekli dişler için yer tutucu vazifesi görürler bu dişlerinin zamanından önce çekildiği durumlarda çene kemiği sarılır ve kalıcı dişlerin sürmesi için yeterli alan kalmaz erken çekilen süt dişlerinin yerini korumak için yer tutucu adı verilen işlem Ortodonti uzmanı tarafından uygulanır nokta nokta nokta nokta nokta diş teli tedavi uygulamasında metal ve seramik diş braketleri kullanılabilir.
En çok kullanılan braketler metal olanlardır.Bunlar kolay temizlenir.
Ortodonti tedavi süresini kısaltır estetik görünümlü seramik ortodonti telleri kırılma riski taşırlar Size uygun olup olmadığını öğrenmek için Ortodonti uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ederiz diş tellerinin ağız içinde dil tarafından takıldığı ve Dışarıdan bakıldığında görünmeyen diş teli çeşidi de vardır ancak Bu yöntemle konuşma ve yemek yeme Çok zorlaşır mecbur kalmadıkça tavsiye etmediğiniz Bu yöntem hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz ortodonti randevusu almanızı tavsiye ederiz yeni nesil diş tellerinde sürtünme kuvvetinin azaltıldığı ve daha kısa süren ortodonti tedavilerine imkan veren Eller mümkündür her takılmadan şeffaf plaklar ile dişlerin düzeltilmesi ve bazı vakalarda mümkün olabilmektedir. İnvisalign adı verilen bu yöntemde her ay değiştireceğiniz şeffaf plaklar sayesinde dişlerimiz istenilen koruma getirilebilir.

Dişlerdeki Aşınmalar

dişlerde aşınmalar

dişlerde aşınmalar

Dişlerdeki aşınmalar

• Dişlerdeki aşınmalar, lokal ya da genel olabilmektedir. / aşınmalar:
• Karşıt çenede yapılmış kötü protezler.
• Kötü alışkanlıklar.
• Tek taraflı çiğneme.
• Çiğnemeye katılan dişlerin azlığı.
• Dişteki yapısal zayıflık, gibi nedenlerle meydana gelmektedirler. Genel aşınmalar, belli bir grup dişlerde görülmektedirler. Buna neden olan durumlar,
• Baş başa kapanışlar.

• Arka grup dişlerin yokluğunda, ön grup dişlere fazla çiğneme basıncının uygulanmasında,
• Çenenin bir tarafında tedavi edilmeyen derin çürüklerin varlığında, sürekli tek taraflı çiğnemede,
• Çekim fazlalığı olan olgularda,
• Kapanışı sağlayamayan iki taraflı yapılmış gövde sayışı fazla olan köprülerde.
• Aşırı kapanış gösteren olgularda, ön grup dişlerde birden fazla dişlerde aşınmalar görülebilir.
Aşınmalarda genelde dişlerin mine tabakası kısmen ya da tamamen ortadan kalkabilir. Bu m ön grup dişlerde daha belirginleşir. Ve de dişlerde diş etkilerin neden olduğu ağrılar ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklar dentin üzerinde koruyucu mine tabakasının yok olmasından kaynaklanır.
Kuron boyu, aşınmalarda oldukça kısalır. Baş başa kapanışlarda ön grup dişlerde bu durum sıkça görülebilir. Aşınmış dişe kuron yapıldığında tutuculuğu sağlama oldukça güçleşir.

Diş Teli Ortodonti

Ortodonti (diş teli) tedavisi

Ortodonti (diş teli) tedavisi

Diş teli tedavisi çene ameliyatlarından kurtarır. Tedaviye mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Çünkü büyümenin bittiği dönemdeki bozuklukların tedavisi diş çekimi ya da çene ameliyatları ile gerçekleşir. Çiğneme işlemini düzeltir. Birbiriyle uyumsuz üst ve alt çene sindirimi zorlaştırır. Sindirim sistemimizin temeli olan çiğneme işleminin düzgün yapılması ve yemeklerin iyi öğütülebilmesi için alt ve üst dişler ısırma pozisyonunda uyumlu olmalıdır.

Çene kapanış problemini ortadan kaldırır. Çenelerin birbirine uyumsuz büyümesi diş çapraşıklığına ve kapanış problemlerine neden olur. Ergenlik dönemi büyüme atılımında 6 ay içinde büyüme sapmaları düzeltilebilir. 15 yaşından sonra ise büyüme bittiği için tedavi çok daha zorlaşır. Çene kaslarını korur. Uyumsuz dişler çene kaslarını deforme eder. Dişlerin uyumsuzluğu çene ve eklem sorunları nedeniyle çene kaslarına baskı yapar ve bu durum baş ağrısına sebep olabilir. Ortodontik tedavi ısırışın yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olur. Çene eklemlerindeki erimeleri engeller. Uyumsuz çene kapanışları çene eklemlerinde erimelere yol açar.

Uyumsuz çene kapanışları uzun dönemde TME (çene eklemi)’ de yıkıcı disk erimelerine neden olur. Konuşmayı kolaylaştırır. Üst çenenin alt çeneye göre daha önde olduğu, alt ve üst ön dişlerin arasının açık olduğu vakalarda bazı harflerin telaffuzunda sıkıntı yaşanır. ” S, ş, ç, m, n” gibi harfleri söyleyememek konuşmayı direkt olarak etkiler. Dişleri çürüklerden korur. Çapraşık dişlerin olduğu bölgeler ne kadar fırçalanırsa fırçalansın bakteri plakları diş fırçasının ulaşamadığı yerlerden tam olarak temizlenemez. Bu bölgelerde ani asit artışına bağlı olarak normalin beş katı daha hızlı çürüme meydana gelir. Vaktinde tedavi, sağlam dişleri kurtarır. Çapraşık dişlerde biriken diş taşları sağlam dişleri kaybettirir. Ülkemizde çekilen dişlerin büyük bir bölümünün sebebi çene kemiği erimesine neden olan diş taşlarıdır ve diş taşları en çok dişlerin çapraşık olduğu bölgelerde birikir.

Diş teli tedavisi ile yapılacak düzeltmeler diş taşlarını azaltarak dişleri çekilmekten kurtarmayı sağlar. Güzel gülüşe sahip olmayı sağlar. Çapraşık dişler ve çene darlığı dişlerin üzerinde gölge oluşturduğu için dişler olduğundan iki, üç ton daha gri görülebilir. Düzgün sıralanmış dişler ışığı daha iyi yansıtır ve güzel gülüşün temeli olan bembeyaz dişlere sahip olunmasını sağlar. Diş etlerini korur. Çeneye göre fazla yoğun ve bitişik dişler diş etlerinde apse yapar. Çene yapısına göre kalabalık ve çok bitişik sıralanmış dişler, diş teli tedavisi ile ideal dizilmiş dişlere getirilirken, çapraşık dişlerin neden olduğu diş eti hastalıklarının da önüne geçilir.