Etiket arşivi: diş dolgusu

Dişlerdeki Aşınmalar

dişlerde aşınmalar

dişlerde aşınmalar

Dişlerdeki aşınmalar

• Dişlerdeki aşınmalar, lokal ya da genel olabilmektedir. / aşınmalar:
• Karşıt çenede yapılmış kötü protezler.
• Kötü alışkanlıklar.
• Tek taraflı çiğneme.
• Çiğnemeye katılan dişlerin azlığı.
• Dişteki yapısal zayıflık, gibi nedenlerle meydana gelmektedirler. Genel aşınmalar, belli bir grup dişlerde görülmektedirler. Buna neden olan durumlar,
• Baş başa kapanışlar.

• Arka grup dişlerin yokluğunda, ön grup dişlere fazla çiğneme basıncının uygulanmasında,
• Çenenin bir tarafında tedavi edilmeyen derin çürüklerin varlığında, sürekli tek taraflı çiğnemede,
• Çekim fazlalığı olan olgularda,
• Kapanışı sağlayamayan iki taraflı yapılmış gövde sayışı fazla olan köprülerde.
• Aşırı kapanış gösteren olgularda, ön grup dişlerde birden fazla dişlerde aşınmalar görülebilir.
Aşınmalarda genelde dişlerin mine tabakası kısmen ya da tamamen ortadan kalkabilir. Bu m ön grup dişlerde daha belirginleşir. Ve de dişlerde diş etkilerin neden olduğu ağrılar ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklar dentin üzerinde koruyucu mine tabakasının yok olmasından kaynaklanır.
Kuron boyu, aşınmalarda oldukça kısalır. Baş başa kapanışlarda ön grup dişlerde bu durum sıkça görülebilir. Aşınmış dişe kuron yapıldığında tutuculuğu sağlama oldukça güçleşir.

zirkonyum-dis

Empress zirkonyum ve porselen dişlerin karşılaştırılması.

 

Estetik diş hekimliğinde doğal diş görüntüsü elde etmek için tam seramik kuranlar uygulanır.
İçerisinde metal bulunmayan bu diş kaplamaları ışık yansıtma özellikleri sayesinde doğal dişe en yakın görüntüsü
verirler Dişin estetik olması genişliği kalınlığı ve diş etinden çıkış profili dediğimiz diş eti ile birleşme
hattının uygun yapılması sayesinde elde edilir.Üzerinde kırık çürük veya renklenme bulunan dişler kaplandığı
zaman yandaki diğer diş görüntüsünün kaplama yapılan diş ile aynı şekilde uygulanması hedeflenir.
Modern diş hekimliğinde doğal diş görüntüsü elde etmek için plastik kaplamalar dan sonra porselen kaplamalar
geliştirilmiştir.Porselenler daha parlak ve kalıcı oldukları için uzun süre tatmin edici sonuçlar alındığı
düşünülmüş ancak hasta beklentilerinin yüksek olması bu porselen kaplamaların daha da geliştirilerek
altındaki metal destek bölümün zirkonyum veya güçlendirilmiş seramik ile yapılması sayesinde daha estetik
sonuçlar alınmaya başlanmıştır. Zirkonyum alt yapılı kaplama dişler de metalin siyah görüntüsü olmadığı için
daha doğal sonuç alınır ancak dişin en doğal görüntüsü empress diş kaplamaları ile sağlanmaktadır.

Dişlerde aşınmalar

Dolgu fiyatı 2013 2014 2015

Dolgu Fiyatları

Diş dolgu fiyatları dolgu çeşitlerine göre farklılık gösterir.Dolgunun derinliği ve çürüğün dişin neresinde olduğu da diş dolgusu için kullanılan malzemeyi dolayısı ile diş dolgu fiyatını değiştirir. Çürük dişinizin dolgu mu kanal tedavisi mi yapılması gerektiği ancak diş hekiminizin muayenesi sonucunda anlaşılabilir. Diş tedavilerinde önemli olan erken tedavidir.    Dişlerin erken tedavisi hem diş tedavi fiyatlarını düşük tutar hemde daha uzun süre kullanabileceğiniz bir diş tedavisi olursunuz.

Kompozit Dolgu Nedir?

Kompozit dolgu, çürük, çatlamış veya rengi bozulmuş olan dişi onarmak için diş renginde yapılan kompozit reçine (plastik) uygulamasıdır. Laboratuarda imal edilen ve dişe tam olarak uyum sağlamak için kişiye özel bir ölçü alınmasını gerektiren vener kaplamalardan farklı olarak kompozit dolgu, tek bir seansta yapılabilir.   Kompozit diş dolgusu neden yapılır?    Kompozit dolgu, en kolay ve en ucuz kozmetik işlemler arasında yer alır. Dolguda kullanılan kompozit reçine, etrafını sardığı dişlere uyacak şekilde biçimlendirilebilir ve cilalanabilir. Komposit dolgu renklenmiş veya kırık dişlerin görünümünü düzeltmek için kozmetik amaçlı olarak da kullanılır. Ayrıca, dişler arasındaki boşlukları kapatmak, dişleri daha uzun göstermek veya dişlerin şeklini veya rengini değiştirmek için de kullanılabilir.   Kompozit dolgu bazen, dişeti çekilmesi sonucunda açığa çıkan kökün korunması amacıyla veya amalgam dolgulara alternatif olarak kullanılır.   Kompozit dolgu çürük bir dişi doldurmak için kullanılmadığı sürece genellikle anestezi gerekmez.

Diş dolgusu nasıl uygulanır?

Diş hekiminiz, diş renginize uygun olan kompozit reçineyi seçmek için, renk skalasını kullanır.   Diş hekiminiz rengi seçtikten sonra, diş yüzeyini pürüzlendirmek için biraz aşındırır veya kavite açar.. Dişe, kompozit dolgunun yapışmasına yardımcı olacak bir madde ile uygulanır.   Diş hazırlandığında, diş hekiminiz diş rengindeki, macunumsu reçineyi uygular. Şekil verir, sonrasında madde ışık cihazı ile sertleştirilir. Dolgu malzemesi sertleştikten sonra şekil verilir. Daha sonra, diş yüzeyinin diğer yüzeyleri gibi parlayıncaya kadar malzeme cilalanır İşlemin tamamlanması, yaklaşık olarak 30 dakika ile bir saat kadar sürer. Birden fazla dişte uygulama yapılacaksa, birkaç randevuya ihtiyaç duyabilirsiniz. Çay, kahve, sigara ve diğer maddeler, dolgu maddesini lekeleyebilir. Lekeleri önlemek veya en aza indirgemek için, herhangi bir kompozit işleminden sonra ilk 48 saat boyunca leke bırakan yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Buna ek olarak, dişlerinizi sık sık fırçalayın ve düzenli olarak dişlerinizi temizletin. Diş Dolgu Fiyatları  Diş dolgu fiyatları dolgu çeşitlerine göre farklılık gösterir.Dolgunun derinliği ve çürüğün dişin neresinde olduğu da diş dolgusu için kullanılan malzemeyi dolayısı ile diş dolgu fiyatını değiştirir. Çürük dişinizin dolgu mu kanal tedavisi mi yapılması gerektiği ancak diş hekiminizin muayenesi sonucunda anlaşılabilir. Diş tedavilerinde önemli olan erken tedavidir.    Dişlerin erken tedavisi hem diş tedavi fiyatlarını düşük tutar hemde daha uzun süre kullanabileceğiniz bir diş tedavisi olursunuz.

Kompozit Dolgu Nedir?

Kompozit dolgu, çürük, çatlamış veya rengi bozulmuş olan dişi onarmak için diş renginde yapılan kompozit reçine (plastik) uygulamasıdır. Laboratuarda imal edilen ve dişe tam olarak uyum sağlamak için kişiye özel bir ölçü alınmasını gerektiren vener kaplamalardan farklı olarak kompozit dolgu, tek bir seansta yapılabilir.   Kompozit diş dolgusu neden yapılır?    Kompozit dolgu, en kolay ve en ucuz kozmetik işlemler arasında yer alır. Dolguda kullanılan kompozit reçine, etrafını sardığı dişlere uyacak şekilde biçimlendirilebilir ve cilalanabilir. Komposit dolgu ren

klenmiş veya kırık dişlerin görüümünü düzeltmek için kozmetik amaçlı olarak da kullanılır. Ayrıca, dişler arasındaki boşlukları kapatmak, dişleri daha uzun göstermek veya dişlerin şeklini veya rengini değiştirmek için de kullanılabilir.   Kompozit dolgu bazen, dişeti çekilmesi sonucunda açığa çıkan kökün korunması amacıyla veya amalgam dolgulara alternatif olarak kullanılır.   Kompozit dolgu çürük bir dişi doldurmak için kullanılmadığı sürece genellikle anestezi gerekmez.   Diş dolgusu nasıl uygulanır?    Diş hekiminiz, diş renginize uygun olan kompozit reçineyi seçmek için, renk skalasını kullanır.   Diş hekiminiz rengi seçtikten sonra, diş yüzeyini pürüzlendirmek için biraz aşındırır veya kavite açar.. Dişe, kompozit dolgunun yapışmasına yardımcı olacak bir madde ile uygulanır.   Diş hazırlandığında, diş hekiminiz diş rengindeki, macunumsu reçineyi uygular. Şekil verir, sonrasında madde ışık cihazı ile sertleştirilir. Dolgu malzemesi sertleştikten sonra şekil verilir. Daha sonra, diş yüzeyinin diğer yüzeyleri gibi parlayıncaya kadar malzeme cilalanır İşlemin tamamlanması, yaklaşık olarak 30 dakika ile bir saat kadar sürer. Birden fazla dişte uygulama yapılacaksa, birkaç randevuya ihtiyaç duyabilirsiniz. Çay, kahve, sigara ve diğer maddeler, dolgu maddesini lekeleyebilir. Lekeleri önlemek veya en aza indirgemek için, herhangi bir kompozit işleminden sonra ilk 48 saat boyunca leke bırakan yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Buna ek olarak, dişlerinizi sık sık fırçalayın ve düzenli olarak dişlerinizi temizletin.

Diş dolgusu

Diş dolgusu
Metal diş dolguları söküldü, beyaz diş dolguları yapıldi.
Diş hekimliğinde kullanılan amalgam dolgu içerdiği civa ve metaller nedeni ile tercih edilmemektedir. Günümüzde amalgam diş dolgusunun alternatifi olarak kompozit estetik diş dolguları kullanılmaktadır.

diş dolgusu

estetik diş dolgusu

Dişeti Hastalığı

Dişeti Hastalığı

Piyore olarakta adlandırılan dişeti hastalığı başlangıçta hafif belirtilen
veren fakat ilerlemiş vakalarda dişin kaybına dahi neden olan kronik bir hastalıktır.
İyi temizlenemeyen diş ve dişeti çevresinde çoğalan bakteriler iltihaba neden olur.
Dişetleri şişer, sızlar ve kanar. İlerleyen durumlarda şiddetli ağrılar ve ağız
kokusuda görülür.Tedavi edilmez ise diş ve çene kemiği arasındaki bağlar bozulur,
dişler sallanmaya hatta kendiliğinden düşmeye başalar.

diş eti kanaması

Diş Apsesi

Ağız içerisinde sık görülen bir diğer enfeksiyonda diş apsesidir.
Genellikle diş kökü çevresinde, dişeti veya çene kemiği içerisinde görülür. Çürük
diş bölgesinden veya iltihaplı dişetinden yayılan bakteriler apseye neden olur.
Apsenin geliştiği bölgede şiş ve ağrı görülür. Tedavi edilmezse yayılım gösterebilir.

Diş Kaybı

Diş çevresinde ve dişetlerinde meydana gelen tüm iltihabi durumlar dişlerin
kaybedilmesine neden olabilir.Tedavinin ihmal edildiği durumlarda bir süre sonra
dişlerin sallanmaya başladığı hissedilir, işte bu aşamada tedavi için geç kalınmış
olunabilir.

İltihap nedeniyle dişleri çene kemiğine bağlayan yapılar ve kemikte geri dönüşü
olmayan hasralar meydana gelir.

 

Ağız Sağlığının Korunması

Ağız sağlığının en iyi düzeyde tutulmasının en iyi yöntemi problemleri
oluşmadan önce engellemektir.Dişhekimine 6 ay veya 1 yıl aralarla yapılacak
düzenli ziyaretler ile gerekli önlemler alınabilir. Eğer dişleriniz ya da ağız
içerisinde bir rahatsızlığınız varsa en kısa zamanda dişhekimine başvurmalısınız.

dolgu diş,dolgu diş fiyatlar,dolgu diş ağrısı,dolgu diş video,dolgu diş gusle engel midir,beyaz dolgu
diş ağrısı,estetik diş hekimliği,porselen dolgu
diş dolgu fiyatları2012,diş dolgusu nasıl yapılır,diş dolgu fiyatları ,diş dolgusu fiyatları,diş dolgu çeşitleri,diş dolgusu,diş dolgu ücretleri 2012

 

PLAK VE DİŞ ÇÜRÜĞÜ

Diş çürüğü

estetikdişhekimi

Diş çürüğünün ilk belirtisi diş yüzeyinde beyaz leke oluşmasıdır.Beyaz leke plak asitlerinin minenin hangi bölgesinden mineral kaybı olduğunu gösterir.Mineral kaybı devam ederse dişin yumuşak iç kısımları da etkilenir ve yıkıcı işlem hazırlanır.Sonunda çürük sinire kadar ulaşır ve ağrılar başlar.Tedavisi büyük ihtimalle bir dolgu olacaktır veya en kötüsünden kanal tedavisi gerekebilir.

Plak dişeti hastalığına veya periodontal hastalığa da neden olabilir.Plak dişeti hizasındaki oluktan kök yüzeyine doğru ilerlemeye başlarsa hastalıklar da başlar.Plağın mineralize olmasıyla diş taşı oluşabilir.Diş etleri içinde plak derine doğru ilerledikçe kırmızılık, yumuşaklık ve iltihap fark edilir.durum gittikçe kötüleşir ve destek dokular ayrılır,dişkendiliğinden düşer.