Etiket arşivi: diş

Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği Okumak için 10 Neden
Adaylar arasındaki yüksek rekabet ve sınırlı kontenjanlanyla dikkat çeken
Diş Hekimliği programını tercih edip etmemek konusunda karar veremiyor musun?
Neden Diş Hekimliği okumalıyım? sorusunun cevapları
· insan sağlığı ve yaşam koşulları
iyileştirmeye yönelik bir alan olduğu için, Ağız ve diş sağliğlmn vücudun diğer organları ne şekilde etkilediğini ve
Sağlık problemlerinin çözüm yolları
öğrenmek için,
· Teşhise dayali, teknik ve cerrahi bir alan olduğu için,
Çok sayıda insana iletişim kurmayı
sağlayan ve insanlara direkt olarak yardım edebilme imkanı sunan bir alan olduğu için,
Yaşam ve ölüm arasinda kritik bir role
sahip olmasan da insan sağlıklı
korumaya ve geliştirmeye yönelik önemli bir görev üstlenmek için,

image

Neden Diş Hekimliği Fakültesi seçmeli

Diş Hekimi İstanbul
Tel:+90(212)549 3474347

Diş Sağlık Turizmi

 

Diş Sağlığı Turizmi

Diş Sağlığı Turizmi ismi altında birçok sağlık dalında olduğu gibi diş tedavi hizmetlerinde yurt dışından bir çok Türk veya yabancı hastalar ülkemize diş tedavisi ve protez diş yaptırmaya gelmektedir.Türkiye de yapılan diş tedavileri deneyimli hekimler ve protez estetik diş uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Avrupa ülkelerine göre çok daha makul fiyatlardan yararlanmaktadırlar.

Yurtdışından gelen hastalarımızın hem diş tedavilerini hem protez diş uygulamalarını yapmakta hem de ülkemize döviz sağlayıp yurtdışına karşı çok iyi bir izlenim vermekteyiz.

Özel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğine gelmeden önce, tedavi ve fiyat bilgisi almak isteyen hastalarımız internet sitemizdeki röntgen ve rapor gönderme bölümünden bize panoramik röntgenlerini ulaştırabilirler. Uzman Diş Hekimlerimiz tarafından incelenen diş röntgenleriniz ile size uygulanacak tedavi, tedavi süresi ve fiyat konusunda çok geniş bir bilgi alabilirsiniz.

ileİmplant Diş Polikliniği – İmplant Diş Zirkonyum Diş Ortodonti Diş Teli Lamine Yaprak Diş Beyazlatma Porselen Protez Diş Fiyatları 2015 İstanbul Şişli Mecidiyeköy Kağıthane Beşiktaş Sarıyer Beyoğlu Eyüp Fatih Zeytinburnu.

Kanama, diş kaybına sebep olabilir!

zirkonyum-dis-1

ESTETİK DİŞ KAPLAMA 02126616979

Sağlıklı diş etinin nefes pembe renkte, dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış, portakal kabuğuna benzer parlak-pütürlü bir görünüme sahip olduğunu söyleyen Uzmanı Doktorlar diş etinde kanama, şişlik, kızarıklık varsa mutlaka bir diş eti uzmanına (periodontolog) başvurmak gerektiğinin altını çizdi.
Dünyada diş eti hastalıklarının görülme oranının % 90 olduğunu ve bunların genellikle asemptomatik, ağrısız hastalıklar olduğunu dile getiren doktorlar “Dişeti hastalıklarının ilerlemesi yeme içmede problem, daha sonra da dişlerde sallanma ve kayıplara yol açabilir” dediler.
Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmanın esas şartının ağız hijyeni ve diş taşını önlemek olduğunu belirten doktorlar, diş eti hastalıklarından korunmak için yapılacak şeyin doğru fırçalama teknikleri, diş ipi ve arayüz fırçası kullanmak olduğunu söylediler.
Diş taşları ağız hijyeninin yetersiz olduğu durumlarda, diş yüzeyinde kalan aş birikintilerinin vakit içinde tükürükteki minerallerle çökelmesi sonucunda oluşur.
“Temizlenmeyen diş taşı, diş eti hastalıklarının ilerlemesine neden olur.KEMİK DOKUDA DA HASARA YOL AÇIYOR.
Periodantal hastalıklarda en büyük problem sadece diş kaybı değildir. Kayıp sırasında çevredeki kemik dokularda da kayıplar olacağı için noksan diş tedavilerinde de sıkıntı yaşanabilir. Kemik desteği azaldığı için implant yapılamayabilir ya da protezle estetikte problem yaratacak dişlerin yapılması zorlaşabilir”.
Diş eti sorunlarına ne kadar erken müdahale edilirse tedavinin o kadar kolaylaşacağını söyleyen dotorlar “İleride daha büyük sorunlar yaşamamak için diş eti kanamalarını ihmal etmeyin. 6 ayda bir mutlaka diş kontrolü yaptırın” önerisinde bulundular.

Zirkonyum

EMPRESS DİŞ

Empress diş nedir?
Empress diş kaplamalarda zirkonyum veya metal yerine güçlendirilmiş porselen ile işlem tamamlanır.
Empress adı verilen güçlü cam yapının ışık geçirgenliği mükemmeldir.
Doğal dişten ayırd edilemeyecek kadar doğal bir görüntü elde edilir.
Güçlendirilmiş cam ile yapılan empresslerin en büyük özellikleri ışığı doğal diş gibi yansıtmaları nedeni ile doğal görüntüde olmalarıdır. Metal porselenlerde metalin koyu rengi diş etinde karartı şeklinde kötü bir görüntü verir. Zirkonyum alt yapılı diş kaplamalarında da ışık geçirgenliği empress diş kaplamalarındaki kadar iyi olmadığından dikkatli bakıldığında empress diş kaplamaları zirkonyum diş kaplamalarına göre daha doğal görünürler.

Estetik diş hekimliğinde özellikle ön diş kaplamalarında Empress kaplamalar tercih edilmelidir. Çünkü Empress kaplamaları doğal görünür. Özellikle ön dişlerde çok iyi sonuç veren empress kaplamaların estetik başarısı oldukça yüksektir.

Empress diş kaplamalar bilgisayar destekli, hassas cihazlar kullanılarak kişiye özel hazırlanır.

Özellikle metal allerjisi olan kişilerde porselen kaplamalar yerine empress diş kaplama tercih edilmelidir. Çünkü metal yerine cam destekli özel bir porselen kullanılır ve bu sebeple Empress diş kaplama yaptıran hasta allerji sorunu yaşamaz.Biyoloj,k olarak vucuda en uygun diş kaplama malzemesi de empress diş kaplamalarıdır. Empress kuronlarda ana madde cam silika yani porselendir.

Hangi dişlere empress diş kaplama yaptırabilirim?

Estetiğin önem kazandığı ön bölge kesici/küçük azı dişleri ve bu bölgedeki tek diş eksikliklerinde empress yapılır.

Empress kaplama hangi dişlere yapılmaz?

Arka bölgede yani büyük azı dişlerinde çiğneme kuvvetleri arttığı için tercih edilmemelidir. Birden fazla diş eksikliğinin bulunduğu ön ve arka bölge köprülerinde empress tercih edilmez. Böyle durumlarda estetik ve daha yüksek dirence sahip zirkonyum diş kaplama ilk tercih olmalıdır.

Hangi durumlarda empress yapılır?
Gülüş tasarımı isteyen kişilerde.
Antibiyotik/Fluor kullanımı/Yaşa bağlı renklenmeler
Beyazlatmayla sonuç alınamayan kanal tedavili dişler.
Doğumsal doku-şekil bozukluğu bulunan dişler
Eğri konumlanmış ortodonti tedavisi olamayan kişilerde
Diastema adı verilen dişlerin arasının açık olduğu durumlarda
Zamanla fiziksel/kimyasal aşınmış yaşlı dişler.

Empress Kuron Kaplamaların Avantajları Nelerdir?
Doğal bir görünüş sağlar.
Estetik açıdan yüksek kaliteli sonuçlar verir.
Empress kaplamaların renk ve yüzey yapısı kontrol edilebildiğinden sonuçları son derece estetik ve doğaldır.
Empress kaplamaların diğer kaplama çeşitlerine göre tutuculuğu daha yüksektir.
Empress kaplamaların yüzeyi diğer kaplamalara göre parlaktır. Bu özelliği sayesinde diş eti sağlığı bakımından da son derece sağlıklıdır.
Aşınmalara karşı son derece dayanıklıdır.
Dişlerin bozulan şekli ve rengi düzelmiş olur.
İşlem sonrasında gençleşen birey istediği estetik ve güzel görüntüye kavuşur.

2014 Empress diş kaplama fiyatları
Estetik diş kaplamalar içerisinde en maliyetli olan kaplama empress diş kaplamadır çünkü hassas bir çalışma ve ileri teknoloji gerektirir. Ölçü işleminin en hassas malzemelerle alınması gerekir.Diş hazırlama süresi de basamaklı kesim yapoldığı için daha uzun prosedüre sahiptir.
Bu ve bunlar gibi birçok nedenden dolayı empress diş kaplamalar çok uzuz olamamaktadır. Ancak sağladıkları mükemmel görüntü ve doğallık nedeni ile çok tercih edilirler.Kurallar nedeni ile web sitelerinden fiyat bilgisi verilememktedir. Siz en iyisi bizi arayın konuşalım sizin için en uygun diş kaplama malzemesine birlikte karar verelim ve fiyatları hakkında sizi bilgilendirelim.
Her yıl diş fiyatlarında bir miktar değişiklik olmakla birlikte empress diş fiyatları daha çok döviz kurlarından etkilenmektedir. Hatta empress diş fiyatları geçen yıllara göre daha ucuzlamıştır.
Bilgi için 0549 347 4 347
Mail: estetik.dentist@gmail.com

implant

İmplant Diş 2014

 

İmplant diş, titanyum kullanılarak, çekilmiş dişin yerine onun fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine koyulan yapay diş köküdür.İmplant yapımında amaç, kemik bağlantılı implant ve bu mevcut diş boşlukarı implant veya implant üzerineyapılacak protezler ile giderilmesidir.
İmplant sayesinde ağzınıza takılacak dişler, doğal dişiniz gibi estetik ve fonksiyon sağlar.
İmplant uygulandıktan sonra 2-6 ay bekleme süresi vardır. Daha sonra dişeti altına yerleştirilen implantın üstüne sabit veya çıkarılabilir protezler yapılır.
mplantların çekimden sonra fazla zaman kaybetmeden yerleştirilmesi kemik kaybını önler. Kayıp dişlerin yerine yerleştirilen implantlar çene kemiğinin şeklini ve yoğunluğunu korumaya yardımcı. Bu sayede dişeti dokuları, yanaklar ve dudaklar, desteklenir.Başka bir deyişle bütün yüz estetiğ korunmuş olur.
İmplantlar çiğneme, gülümseme, konuşma ve tamamen doğal bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Bu işlevsellik sosyal, psikolojik ve fiziksel rahatlık sağlar.
İmplant uygulamalarının ana hedefi; implantlar ve bunlardan destek alan implant üstü protezler ile her türlü dişsizliğin ve eksik fonksiyonların giderilmesidir.
İmplantların yapıldığı durumlar:
Tek diş veya daha fazla diş eksiklikleri
Tam dişsizlikle
İmplant yerleştirilmesinde aşamalar:
İmplant yapılmadan önce neler yapılmalıdır?
İmplant diş size uygun mu?
İmplant sorunları?
İmplant yapıldıktan sonra nelerle karşılaşabilirsiniz?
Diş ile implant arası uygun yan aralık en az 1.5 mm olmalıdır. İki implant arası bu mesafe 3 mm olmak zorundadır.
Diş ile implant arası aralık 1.5 mm den az ise veya iki implant birbirlerine 3 mm den yakın ise bu durum kemik kaybına neden olacaktır.
Öncelikle implantı yerleştirecek uzman tarafından durumunuzun implant için elverişli olup olmadığı incelenir. İmplant eksik diş ya da dişlerin yerine konmasında çok rahat bir çözüm olmasına rağmen her hastada uygulanması mümkün değildir.
İlk incelemenin ardından radyolojik incelemeler de yapılır. Çoğu zaman için yerleştirilecek implant için panoramik ve periapikal röntgen yeterli olur . Bazı durumlarda CT ( computerize tomografi ) çekilmesi gerekebilir . İmplant yerleştirildikten sonra uygulanacak tedavi planlanır. Eğer ağzınızda kendi dişleriniz varsa bu dişler incelenir gerekiyorsa tedavileri yapılır. Ağız hijyeni sağlanır ve dişeti sorunları varsa implantın yerleştirilmesinden önce giderilir.
İmplantın Yerleştirilmesi : Bu aşamada titanyum implant vidaları çene kemiği içinde açılan yuvaya yerleştirilir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir ve yaklaşık bir saat kadar sürer.
İyileşme Süreci : Bu aşamada implantın çene kemiğine kaynaşması beklenir. İyileşme alt çenede 3, üst çenede 6 ay kadar sürer. Ancak bu süre kemiğin yapısı ve iyileşme potansiyeline bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir.
Dayanağın Yerleştirilmesi : Titanyum vida çene kemiğine bağlandıktan sonra proteze dayanak olacak parça yerleştirilir. Bu parçaya “abutment” denir. Bu uygulama çok daha kolay ve kısadır. Yerleştirilen implant kök vazifesi görür , ve üzerine yapılan abutment alt yapı vazifesi görür .
Protezin Yapılması : Yerleştirilen implant vidası ve abutment yapılacak protez için bir alt yapı oluşturur ve protez planlandığı şekilde uygulanır. Böylece eksik dişleriniz tamamlanmış olur ve tedaviniz sona erer.

 

Ayrıntılı Bilgi ve muayene için

0549 347 4 347

0212 661 69 79

implant-dis-eti-hastaliklari-periodontoloji

Dişeti Hastalığında İmplant

Diş eti hastalığı olan bireylerde implant başarısını etkileyen faktörler hakkında bilgi sahibi olmak için yazıyı okuyunuz.

Diş eti hastalığı tedavi edilmediği zaman dişleri destekleyen kemik dokularında ve diş etinde harabiyet meydana gelir. Diş çekimine kadar giden bu hastalık tablosu sonucunda birey birden fazla sayıda dişini kısa bir süre içerisinde kaybeder ve çiğneme konuşma ve estetik anlamda da büyük bir kayıp yaşar.

Bu diş kayıpların giderilmesi için alternatiflerden biriside implant uygulamasıdır.Ancak kişi dişlerini çürük nedeni ile değil destek doku hastalığı nedeni ile kaybetmiştir ve aynı destek dokular implant başarısı için de büyük önem taşımaktadır. günümüzde en çok tartışılan konulardan birisi olan diş eti hastalığı olan bireylerde implant uygulaması bu nedenle iyice araştırılması gereken bir konudur.

Diş eti hastalığının ilerleme seyri ve kemik kaybının hızı ve miktarı önemli konulardan birisidir. Diş eti hastalığı hikayesi olan bireylerde uygulanan implantlar hakkında birçok araştırma yapılmıştır. Diş çevresinde ortaya çıkan bakterilerin implant etrafında da etkin oldukları ve implant yüzeyinin bu potojenler için elverişli bir ortam yarattığı sonucu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak birçok araştırma geçmişte dişeti hastalığı sorunu yaşamış bireylerde implant uygulama sonrası başarısızlık riskinin artacağını göstermektedir. Çünkü periodontal hastalık hikayesi olan kişiler yüksek oranda periodontal patojene ev sahipliği yaparlar. Mengel ve arkadaşları üç ıllık takip sonrasında agresif periodontitisli hastalarda kemik kaybının en yüksek oranda olduğunu gösteren bilimsel araştırmalar yayınlamışlardır.

İmplant Diş vidası

İmplant dis nedir?

İmplant diş hekimliğinde yapay diş kökü olarak kullanılan titanyum vidadır. İmplant başarısı birçok etkene bağlıdır. İmplant markası ve fiyatından çok implant uygulanacak yerin seçimi önemlidir aslında.

Öncelikle hastanın genel sağlık durumu ve alışkanlıkları sorgulanmalıdır. Sigara implant başarısızlığına davetiye çıkaran bir unsurdur.İmplant yaptıracak kişilerin sigara içmiyor olması veya sigarayı bırakması tercihimizdir.

İmplant vidasını koyulacağı kemik alanın yeterli yükseklik ve genişlikte olaması da önemlidir.Kemik implantı ağızda tutan en önemli dokudur.Kemik desteğini kaybeden implantları kullanılabilmesi mümkün değildir.

2014 implant diş fiyatları:

Gerek döviz kurları gerek rakabet ortamı 2014 yılında implant diş fiyatlarında yükselme beklenmemesi için geçerli ve yeterli nedenlerdir. İmplant markası ve uygulanacak implant zorluğu ve kliniklerin kar marjlarını ve giderlerinin farklı olması implant fiyatlarını etkileyen faktörlerdir. Güncel implant fiyatlarını öğrenmek için iletişim sayfasındaki numaralarmızdan bize ulaşabilirsiniz.

Diş Teli Ortodonti

Ortodonti (diş teli) tedavisi

Ortodonti (diş teli) tedavisi

Diş teli tedavisi çene ameliyatlarından kurtarır. Tedaviye mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Çünkü büyümenin bittiği dönemdeki bozuklukların tedavisi diş çekimi ya da çene ameliyatları ile gerçekleşir. Çiğneme işlemini düzeltir. Birbiriyle uyumsuz üst ve alt çene sindirimi zorlaştırır. Sindirim sistemimizin temeli olan çiğneme işleminin düzgün yapılması ve yemeklerin iyi öğütülebilmesi için alt ve üst dişler ısırma pozisyonunda uyumlu olmalıdır.

Çene kapanış problemini ortadan kaldırır. Çenelerin birbirine uyumsuz büyümesi diş çapraşıklığına ve kapanış problemlerine neden olur. Ergenlik dönemi büyüme atılımında 6 ay içinde büyüme sapmaları düzeltilebilir. 15 yaşından sonra ise büyüme bittiği için tedavi çok daha zorlaşır. Çene kaslarını korur. Uyumsuz dişler çene kaslarını deforme eder. Dişlerin uyumsuzluğu çene ve eklem sorunları nedeniyle çene kaslarına baskı yapar ve bu durum baş ağrısına sebep olabilir. Ortodontik tedavi ısırışın yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olur. Çene eklemlerindeki erimeleri engeller. Uyumsuz çene kapanışları çene eklemlerinde erimelere yol açar.

Uyumsuz çene kapanışları uzun dönemde TME (çene eklemi)’ de yıkıcı disk erimelerine neden olur. Konuşmayı kolaylaştırır. Üst çenenin alt çeneye göre daha önde olduğu, alt ve üst ön dişlerin arasının açık olduğu vakalarda bazı harflerin telaffuzunda sıkıntı yaşanır. ” S, ş, ç, m, n” gibi harfleri söyleyememek konuşmayı direkt olarak etkiler. Dişleri çürüklerden korur. Çapraşık dişlerin olduğu bölgeler ne kadar fırçalanırsa fırçalansın bakteri plakları diş fırçasının ulaşamadığı yerlerden tam olarak temizlenemez. Bu bölgelerde ani asit artışına bağlı olarak normalin beş katı daha hızlı çürüme meydana gelir. Vaktinde tedavi, sağlam dişleri kurtarır. Çapraşık dişlerde biriken diş taşları sağlam dişleri kaybettirir. Ülkemizde çekilen dişlerin büyük bir bölümünün sebebi çene kemiği erimesine neden olan diş taşlarıdır ve diş taşları en çok dişlerin çapraşık olduğu bölgelerde birikir.

Diş teli tedavisi ile yapılacak düzeltmeler diş taşlarını azaltarak dişleri çekilmekten kurtarmayı sağlar. Güzel gülüşe sahip olmayı sağlar. Çapraşık dişler ve çene darlığı dişlerin üzerinde gölge oluşturduğu için dişler olduğundan iki, üç ton daha gri görülebilir. Düzgün sıralanmış dişler ışığı daha iyi yansıtır ve güzel gülüşün temeli olan bembeyaz dişlere sahip olunmasını sağlar. Diş etlerini korur. Çeneye göre fazla yoğun ve bitişik dişler diş etlerinde apse yapar. Çene yapısına göre kalabalık ve çok bitişik sıralanmış dişler, diş teli tedavisi ile ideal dizilmiş dişlere getirilirken, çapraşık dişlerin neden olduğu diş eti hastalıklarının da önüne geçilir.

DİŞ ÇEKİMİ

 

 

DİŞ ÇEKİMİ

 

Her cerrahi işlemde olabileceği gibi diş çekiminde de komplikasyonlarla karşılaşmak mümkündür. Önemli olan, bu komplikasyonların neler olduğunu ve karşılaşıldığında ne gibi  önlemler alınması gerektiğini bilmektir. Diş çekimi ile ilgili komplikasyonlar, diş çekimi sırasında   karşılaşılanlar ve sonrasında karşılaşılanlar olmak üzere iki gruba ayrılabilir.

 

Radyolojik ve klinik kontrollerin ve uygulamanın dikkatli yapılmaması sonucu karşılaşılması olası bir durumdur.

Tedavi: Böyle bir durumla karşılaşıldığında hata hemen farkedilirse diş vakit kaybetmeden serum fizyolojik ile yıkanır ve çekim boşluğuna yerleştirilir. Komşu dişlerden destek alınarak diş sabitlenir. Bu işlem ligatür teli, braket veya kompozit dolgular aracılığı ile yapılabilir. Yerine yerleştirilen diş oklüzyondan çıkartılmalı ve uzun dönemde vitalitesi kontrol edilmelidir. Gerektiğinde kanal tedavisi yapılmalıdır.

 

 

Çekim sırasında elevatörün dikkatsiz kullanımı sonucunda komşu diş zarar görebilir. Elevatör uygulaması esnasında amaç peridonsiyumun genişletilmesi ve periodontal ligamanların kopartılması hedeflenir. Komşu dişte kırık meydana gelmesi, restorasyonunun düşmesi, komşu dişin lüksasyonu, antogonist dişte harabiyet dikkatsiz çalışmanın sonucunda görülebilecek komplikasyonlardır.

Komşu dişte kırık oluştuysa;..kırık minede ise sivri çıkıntılar düzeltilir, kırık dentinde ya da pulpa açıldıysa dolgu ve kanal tedavisi  işlemleri yapılmalıdır.

Komşu diş alveol soketinde yükselmişse; dişi yerleştirip gerekli ise fiksasyon yapılmalıdır.

Antogonist dişte zarar oluşursa duruma göre tedavi seçenekleri değerlendirilir.

 

 

Diş çekim teknikleri kuralına uygun olarak gerçekleştirilmez ise en sık karşılaşılan komplikasyondur. Her ne olursa olsun diş çekimi öncesi radyografik kontrolün yapılması ve ona göre uygulanması gerejorTEğri, uzun, yoğun kemik içindeki kökler çekim sırasında zorluk çıkarırlar ve kırılabilirler. Mine bütünlüğünü. kaybetmiş, daha önce kanal tedavisi gören, yaşlı bireylere ait dişler kırılmaya daha yatkındır.

Tedavi: Kırık parçanın durumuna göre tedavi değişir. Gereldrse flap kaldırarak kalan kökler çıkarılır. Periotom, Piezzocerrahi aletleri kırılan parçaların çıkartılmasında yardımcı olup daha az travmaya sebep olurlar.

 

Çekim tekniğinin yanlış seçilmesi, aletlerin tam yerleştirilememesi, açık çekim uygulanan vakalarda flebin doğru kaldırılamaması sonucunda mukozada kesilmeler delinmeler meydana gelebilmektedir. Tedavi: Yüzeysel olan yaralanmalarda doku kendi kendine iyileşmeye bırakılır. Derin yaralanmalarda dikiş atılmasında ve hemostaz sağlanmasında yarar vardır.

 

 

Diş çekimi tamaman teknik bir uygulamadır gereksiz kuvvet uygulamak, önceden yapılacak tedaviyi planlamamak çene kırılmasına sebebiyet verebilir. Çekim esnasında çene kırıkları genellikle 3. molar dişlerinin çekimi sırasında oluşabilir. Resim 1 Tedavi: Çene fiksasyonu yapılmalıdır.

 

 

Diş çekimi sırasında çekim boşluğu etrafındaki alveoler kemik esner, genişler ve dişin alınmasına izin verir. Ancak bazen yoğun kortikal kemikle veya kökleri birbirinden çok ayrık dişlerle karşılaşılır. Yaşlılarda ise kemik elastikiyetini kaybeder. Bu durumlarda çekim sırasında alveol kemiği kınklanyla karşılaşılabilir.

Dişlerde aşınmalar

Asit erozyonu nedir?

asiterozyonu
Günümüzde bir çok kişi asit erozyonu hakkında yeterli bilgiye sahip değildir.
En sağlıklı diyetlerde bile asit yönünden zengin yiyecek ve içecek bulunabiliyor.Buna uygun kullanılan ürünler sayesinde ,asit yönünden yumuşamış diş minesinin tekrar sertleşmesini sağlar.

Asit erozyunu belirtileri

1.Diş minesinde yarı saydamlık olur
2.Diş minesinde matlaşma ve yüzey bozuklukları görülür
3.Anatomik özelliklerde kayıp görülür.
4.Azı dişlerinde aşınmalar oluşur.

Asit erozyonuna uğramış dişlerde aşağıda belirtilen durumlar olabilir

  • Asitli yiyecek ve içeceklerin yüksek oranda tüketilmesi
  • Asit saldırılarının çok sık olası veya asit saldırıları ile bireyin uzun süreli ilişkisi
  • Asit yapıdaki ilaçların sıklıkla kullanılması
  • Gastrik reflü geçmişi olan hastalarda

 

DİŞ ÇÜRÜĞÜ

DİŞ ÇÜRÜĞÜ NEDENİ

Şeker tüketim sıklığı ve miktarı ile diş çürüklerinin şiddeti arasında açık be belirgin bir ilişki
kanıtı vardır. Bu veriler ülke bazında şeker tüketimi ve çürük arasında ilişki olduğunu gösterir.
Yüksek şeker alımı olan gruplarda örneğin şeker kamışı ve şekerleme endüstrisi çalışanlarında çürük daha yüksektir.
DİYET ÖNERİLERİ
Beslenme alışkanlıklarının değiştirimesi ile çürük oluşum hızı düşürülebilinir.İyi planlanlanmış bir diyet çürük oluşumunu önleyebilir.

Şekersiz tatlandırıcılar
Diş dostu tatlılar
Temizleyici yiyecekler
Şekersiz sakız

FLORÜR VE DİŞ ÇÜRÜĞÜ

Florürlerin diş çürüğünü önlemedeki etkisine ait kanıtlar tartışılmazdır.Dişlerini günde en az bir kere florür içeren diş macunu ile fırçalayanlarda daha az diş çürüğü olacağı sonucuna varmıştır.Bu sonuçlarda florürün diş macunundan başka yollarla da verildiğinde çürük önleyici etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Su kaynaklarına florür ilave edilmesi çürüğün önlenmesinde etkilidir.
Florür içeren diş macunları çürüğün önlenmesinde etkilidir.
Florür damla ve tabletleri-florür tabletleri gece en son olarak verilmeli,ağızda yavaş çözülmesine izin verilmelidir..Eğer florürlü diş macunu kullanılıyor ise ek uygulamalar yalnız çürük gelişme riski yüksek bireyler için gereklidir.Örneğin çocuklar
Florürlü tuz daha çok İsviçre ve Fransa ‘da çürük önleyici bir yöntem olarak başarıyla kullanılmıştır.
Florürlü süt/meyve suları
Florürlü jeller
Florürlü gargaralar günlük olarak kullanılır

Gülüş tasarımı diş beyazlatma

 

Gülüş tasarımındaki uygulamalar

Diş rengi beyazlatılması yani bleaching, diş minesi ve dentinde oluşan renklenmeyi, carbamidperoksid veya hidrojen peroksid içerikli sadece diş hekimlerinin kullanabileceği malzemelerle ve yöntemlerle yapılan ağartma işlemidir.

Büyükşehir insanının vakti kısıtlı,  son teknoloji uygulamalarıyla bir haftada yeni bir gülüşe sahip olmak mümkün.

GÜLERKEN DİŞETLERİNİZ ÇOK GÖRÜNÜYORSA…
Gülme sırasında, dişetlerinin 1-2 mm den fazla görünmesi durumuna “gummysmile” diyoruz. Estetik olarak rahatsızlık yaratan bu durum dişetlerinin lazer ile tek seansta şekillendirilmesi ile tedavi edilebiliyor.

DİŞETİ RENGİ DE DEĞİŞTİRİLEBİLİR
Özellikle ön bölgede çok koyu kırmızı ya da siyaha bakan renkte dişetleri sık görülen bir durumdur. Dişlerin düzgün olduğunda dahi estetik kaygı yaratan bu sorun, yine lazer kullanılarak tedavi ediliyor. Yumuşak doku lazeri kullanılarak dişetinin rengi, açık pembe renge dönüştürülebiliyor.

Dişeti önemi

 Dişetleri ağzımızın ve dişlerimizin altyapısını oluşturur. Nasıl ki sağlam bir bina yapabilmek için sağlam bir temeleihtiyaç varsa ; dişlerimiz veya üzerine yapılacak protez ,lamina gibi restorasyonların da sağlıklı olabilmesi için sağlıklı dişetlerine ihtiyaç vardır.Sağlıklı dişeti gül kurusu pembe renklidir ve dişleri sıkıca sarar.Dişetleriniz sağlıksızsa, dişleriniz çürük olmasa bile bir gün dişlerinizi kaybedebilirsiniz demektir
.

zirkonyum-dis-1

ZİRKONYUM PORSELEN DİŞ KAPLAMA

ZİRKONYUM NEDİR? ZİRKON SERAMİKLERİ ve DİŞHEKİMLİĞİNDE KULLANIMIRI

-I- Kuron ve Köprü Protezlerinde Zirkonyum

Diş hekimliğinde, zirkonyum kullanımı sağlamlığı ve korozyona direncinden dolayı gündeme gelmiştir İmplant ve komponentleri, post malzemesi olarak, ortodontik braketlerde, kompozit malzemesi olarak, kuron ve köprü materyali olarak kullanılmaktadır Son zamanların gözde malzemesi üzerinde birtakım kavram karmaşaları yaşanmakta olduğu, zirkonyum minerali ile onun metal formu ve metal oksitinden elde edilen seramiğin, çok farklı özelliklere sahip olmalarına rağmen aynı malzeme gibi algılandığı görülmektedir Bu çalışmanın amacı zirkonyum ve oksitinden elde edilen seramiklerin dişhekimliğindeki güncel kullanım biçimlerine değinerek kavramlara açıklık getirmektir Çalışmanın birinci bölümünde kuron-köprü protezlerindeki kullanımı ele alınacaktır

Kullanım Alanları

Zirkonyum metali korozyona dayanıklılığı ve nötron absorplama özelliğinin az olması nedeniyle nükleer reaktörlerin yapı malzemesi olarak,
Yanıcı özelliğinden dolayı askeriyede,
ZrO2, erime noktasının yüksek olması nedeniyle ateşe dayanıklı malzemelerin yapımında, cam ve seramik endüstrisinde
Düşük sıcaklıklara süperiletken özelliği nedeniyle zirkonyum-niobyum alaşımları süperiletken mıknatısların yapımında,
Korozyona dayanıklılığı nedeniyle bir çok aletin yapımında kullanılmaktadır.

 

estetikdişhekimi

ESTETİK DİŞHEKİMİ

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA FARKI NEDİR?

• Yalıtıcı özelliğiyle sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez.

Zirkonyum ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer estetik oluşturur, çok iyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bile bir matlık ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde zirkonyum tercih edilir.

•Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.

• Metal destekli porselenler bazı ışıklarda ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Zirkonyumda ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.

• Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.

• Alt yapısında metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.

Diş implant uygulamaları

Diş kayıplarının ya da meydana gelen travmaların sonucunda olarak oluşan kemik erimeleri, çene kemiğinin seviyesinin ve hacminin azalmasına neden olabilmektedir.

Bu durum, uygulanacak protezin işlevini tam olarak yerine getirebilmesine engeldir. Bunun sonucunda da çiğneme ve konuşmada problemlerin çıkması kaçınılmaz olur.

Diş implant uygulamaları ile mevcut çene kemiğinin erimesi durmakta, estetik ve fonksiyonel ihtiyaçlar ömür boyu karşılanmaktadır.

zirkonyum diş fiyatları

Süt dişleri

Sağlıklı süt dişleri demek sağlıklı daimi dişler ve güzel bir gülüş demektir. Süt dişleri ileride sürecek olan daimi dişlerin öncüsüdürler. Bu nedenle süt dişlerinin vaktinde düşmeleri çok önemlidir. Bakımsızlık ya da başka nedenlerle erken kaybedilen süt dişleri alttan gelen daimi dişlerin uygunsuz sürmelerine, çoğu kez ise sürememelerine yol açarlar. Süt dişlerine verilen önem  daimi dişleri de aynı ölçüde etkiler. Bu önemin sağlanması ise doğru beslenme alışkanlıkları ve d

zirkonyum diş fiyatları

Estetik Zirkonyum Diş

oğru fırçalama ile mümkündür.

 

Bunlara kısaca göz atalım.

 

  • Yumuşak bir çocuk fırçası ve bir tüp çocuk-diş-macunu kullanılmalıdır.
  • Diş fırçaları 1-2 ay arayla yenilenmelidir.
  • Dikey hareketlerle (yukarı-aşağı hareketlerle) fırça dişetlerine de değecek biçimde dişler fırçalanmalıdır.
  • Öğütücü süt dişlerinin çiğneme yüzeyleri kısa yatay hareketlerle fırçalanmalıdır.