Etiket arşivi: Laminate veneer

DSD Digital Gülüş Tasarımı

Her geçen gün hızla ilerleyen diş hekimliği bildin mi sanatında estetik gülüş  Daha da önem kazanmaktadır. Bilgisayar teknolojisi kullanılarak daha güzel gülüşler elde etmek mümkündür. Dijital gülüş tasarımı adı verilen bu protokolde diş hekimleri Fotoğraf video ve bilgisayar programları kullanarak kişinin yüzüne en uygun estetik gülümsemeyi tespit eder. Hazırlanan örnek modeller ağız içerisinde hastaya uygulanır.

Hasta tedavi sonrası durumu önceki fotoğrafları ile karşılaştırarak görür. Bu sayede Estetik diş tedavisine başlamadan tedavinin bitmiş halini görmek mümkün olacaktır. Hastalar için tedavi sonrası görünüm hakkında büyük oranda fikir veren bu sistem son derece popülerdır. Ağız içerisinde hazırlanan modeller geçici olarak uygulanan demodur. Hasta yeni görüntüsünü Beğenip pekin ile yapılabilecek diğer ayrıntılar hakkında anlaştıktan sonra tedaviye başlanır. Bu sayede hem hekim hem hasta için daha tatminkar sonuçlar alınabilmektedir.

DİGİTAL GÜLÜŞ TASARIMI FİYATLARI

Güzel dişlere sahip olmalı tabii ki bir bedeli vardır. Bu işlem için uygulanan protokol hekime bir zaman ve malzeme kullanmasını gerektirir. Ancak tedavi sonrası görünüm hakkında hasta ve hekimin birlikte Sonucu görebilmesi büyük bir avantaj sağlar. Dijital gülüş tasarımı fiyatları sanıldığı kadar Pahalı değildir. Estetik diş tedavi fiyatlarının yüksek olması dijital gülüş tasarımı fiyatlarına da etkiler. Bu yöntemin sadece tedavi öncesi bitmiş halini görmek için uygulanan bir model ibaret olduğunu unutmamak gerekir. Bunun maliyeti yaklaşık 1000 TL Gibidir.2017 yılında dijital gülüş tasarımı fiyatları 1000 2000 tl aralığında değişmektedir. 2018 ve sonraki yıllarda dijital gülüş tasarımı ve estetik diş fiyatları hakkında bilgi almak için yeni bir araştırma yapmanız gerekir. Çünkü her yıl değişik nedenler ile diş tedavi fiyatlarında olduğu gibi dijital gülüş tasarımı fiyatları da değişebilir.

KULLANILAN MALZEME

Estetik diş uygulamalarında dijital gülüş tasarımı ile genellikle zirkonyum diş kaplama ve laminate veneer kullanılır. Bu malzemeler doğal dişe yakın görüntü vermeleri nedeni ile tercih edilen materyallerdır. Hekimin yapacağı ağız içi hazırlık ve hassas ölçü sonrasında laboratuvarda üç boyutlu tarayıcı ile Ağız modeli bilgisayara aktarılır. Ekrandaki kesik diş görüntüsü üzerinde bütün parametreler gerilerek tasarım gerçekleştirilir. Bilgisayar veri tabanında bulunan data ile teknesinin yaptığı yanlamayı karşılaştırır. Kritik seviyelerde uyarı verir. Bu sayede limitlerin dışına çıkılmaması sağlanır. En iyi estetik diş tedaviler için bilgi tecrübe özel ve ile uygulanan tedaviler yüz güldürür.

Laminate veneer, Lamine (lamina) Diş

 Laminate veneer, Lamine (lamina) Diş

lamina diş

Laminate Veneer

Laminate veneerler, yaklaşık 0.5 mm kalınlığında, takma tırnak tarzında hazırlanan porselen yaprakcıklardır.Bu porselen yaprakcıklar, dişlerin sadece görünen ön yüzeylerine, bonding resinler ile yapistirilirlarBonding resinler dis ile porselen arasinda ayrilmaz bir bag oluşturarak adeta kaynak görevi üstlenirler. .Porselen veneerler çok ince olmalarına rağmen yöntem ve malzeme doğru uygulanirsa dişten ayrılmaları mümkün olmaz,ancak keserek çıkarılabilirler.Porselen laminate veneer yontemi minimum preparasyonla maximum estetik sağlanabilen mükemmel bir yöntemdir.

Porselen laminalar işık geçirgenliklerinden dolayı doğal dişten ayırt edilemezler ve ileri teknoloji ürünü pressable porselenden üretildikleri için asla renk değiştirmezler.

Neon ışıklarında ve fotoğraf flaşında doğal diş efekti verirler.

Dil doğal diş yüzeyine temas ettiği için ağızda yabancı bir madde hissi oluşmaz.

Laminaların hazırlık aşamasında dişlere hiç dokunulmadan kompozit mocap hazırlanarak ağızdaki bitmiş hallerini önceden göstermek mümkündür.

Laminate veneer kimlere uygulanabilir ?
Öncelikle dişlerin daha önce preparasyona(diş kesimi) uğramamış olması gerekmektedir.

Dişlerinin arasında seviye ve renk farkı bulunanlarda

Dişlerinde çapraşıklık olup da ortodontik tedavi görmek istemeyenlerde.

Ön dişlerinde büyük dolgu veya kırık olanlarda

Dişleri aralıklı olanlarda

Dişlerinin şeklinden memnun olmayanlarda
Dişlerinin renginden memnun olmayanlarda
Gülme hattı düz veya aşağı doğru meyilli kişilerde bu hattı düzeltmek için
Gummy smile (güldüğünde üst damak ve dişetlerinin fazla gözükmesi) vakalarında gingivoplasti (dişeti manikürü ) sonrasında diş boylarını uzatarak estetik bir gülüş sağlamak için.

Laminate veneer avantajları nelerdir?

Dişten çok az doku kaldırıldığı için(0.5-0.7mm) yapılabilecek en korumacı tedavidir.Hiçbir dişin kesilmesine gerek yoktur.Tedavi süresi kısadır, iki veya üç seansta tamamlanir.

Yapısal özelliklerinden dolayı doğal dişten ayırt edilmesi zordur.
Renk değiştirmez .
Özel bir yöntemle (bonding resin) dişe kaynak yapıldığı için dişten ayrılması mümkün değildir.
Dişlerin dile bakan yüzeyleri orijinal diş yüzeyi olduğu için dil herhangi bir yabancılık çekmez.
İstenilen renk,boyut ve şekilde hazırlanabilir.
Hazırlık aşamasında kişiye özel muck-up(model) çalışması yapılarak bitince nasıl bir görüntü elde edileceği belirlenebilir..Üstelik bu muck-uplar dişleri hiç prepare etmeden (kesmeden)de yapılabilir.
Yüksek teknoloji ürünü porselenler oldukları için kırılma ve aşınmaya karşı büyük direnç gösterirler.

 

Laminate veneer dezavantajları nelerdir?

+ Hassas bir tekniktir .

+ Mükemmel bir hazırlık ve laboratuar çalışması gerektirir.

+ Alternatif tedavilere göre maliyeti yüksektir.