Etiket arşivi: porselen kaplama

Dişlerdeki Aşınmalar

dişlerde aşınmalar

dişlerde aşınmalar

Dişlerdeki aşınmalar

• Dişlerdeki aşınmalar, lokal ya da genel olabilmektedir. / aşınmalar:
• Karşıt çenede yapılmış kötü protezler.
• Kötü alışkanlıklar.
• Tek taraflı çiğneme.
• Çiğnemeye katılan dişlerin azlığı.
• Dişteki yapısal zayıflık, gibi nedenlerle meydana gelmektedirler. Genel aşınmalar, belli bir grup dişlerde görülmektedirler. Buna neden olan durumlar,
• Baş başa kapanışlar.

• Arka grup dişlerin yokluğunda, ön grup dişlere fazla çiğneme basıncının uygulanmasında,
• Çenenin bir tarafında tedavi edilmeyen derin çürüklerin varlığında, sürekli tek taraflı çiğnemede,
• Çekim fazlalığı olan olgularda,
• Kapanışı sağlayamayan iki taraflı yapılmış gövde sayışı fazla olan köprülerde.
• Aşırı kapanış gösteren olgularda, ön grup dişlerde birden fazla dişlerde aşınmalar görülebilir.
Aşınmalarda genelde dişlerin mine tabakası kısmen ya da tamamen ortadan kalkabilir. Bu m ön grup dişlerde daha belirginleşir. Ve de dişlerde diş etkilerin neden olduğu ağrılar ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklar dentin üzerinde koruyucu mine tabakasının yok olmasından kaynaklanır.
Kuron boyu, aşınmalarda oldukça kısalır. Baş başa kapanışlarda ön grup dişlerde bu durum sıkça görülebilir. Aşınmış dişe kuron yapıldığında tutuculuğu sağlama oldukça güçleşir.

Lazer Diş Hekimliği

Hekimler İçin 20 Yıllık Klinik Tecrübelerim

a)Uygun çalışma basıncı ile çalıştırıldığından mutlaka emin olmalıyız. Bu çalışma basıncı pratikte rulmanlı başlıklar için 2.2 atü, hava yastıklarda ise. 4 atü veya kullanım kılavuzunda belirtilen miktarda olmalıdır.
b)Rulman veya kartuş değişimleri mutlaka yetkili teknik servislerde yapılmalıdır: Özellikle rulman yapıları, rulmanın çalışma süreleri ile yakından ilgilidir.
c)Türbinlerin dış yüzeyleri de gerekli zamanlarda temizlenmelidir. Bu amaçla üretilen dezenfektanlardan yararlanılabilir.

Mikromotor ve uçların bakımı:

a) Kullanma klavuzlarmda belirtilen bakım şartları yerine getirilmelidir.
b) Mikromotor ile angldruva ve piyasemenin uyum içinde olmasına dikkat edilmelidir.
c) Angldruva la rda devir sayılarına göre bakım gerektirdiği göz önüne alınmalıdır

Kompresörler:

1) Hava filtreleri içerisinde biriken su ve diğer tortular boşaltılmalıdır.
2) İş bitiminde hava tankındaki hava tahliye edilmelidir.
3) Hava depolarına yılda bir kez yetkili kişilerce basınç kontrolü yaptırılmalıdır.
4) Uygun ve standart elektrik kullanılmalıdır.

Işınlı cihazlar:

1) Işık iletici fiber optikler ve filtreli periyodik olarak kontrol edilmeli bir çatlak veya çizik olmamasına dikkat edilmelidir. Uç kısmında biriken kompozitler temizlenmelidir.
2) İşık şiddeti muhtelif periyotlarda ölçülmelidir. Işık şiddetinin olması gereken değer kullanım kılavuzlarında belirtilmiştir. Normalde bu değer 300350 mw/cm2 üzeri olmalıdır. Bunun altında değerler için teknik servise müracaat edilmelidir.
3) Uygun ampuller kullanılmalı, kaplaması bozulmuş veya siyahlaşmış ampuller kullanılmamalıdır, ve ampule giden voltaj kontrol edilmelidir.
4) Cihazların otomatik çalışan soğutucu fanları kullanımdan sonra tamamen durmadan cihaz ana şalteri kapatılmamalıdır.

Detertraj cihazlar:

1) Kullanım kılavuzlarındaki uygulanan şartlara mutlaka uyulmalıdır.
2) Kullanılan uçların aşınmaları kontroledilmeli, gerektiğinde uçlar yenilenmelidir.

Röntgen cihazları:

1) Uygun ve toprak hatlı elektrik sistemine bağlanmalıdır.
2) Kafada herhangi bir yağlama olur ise derhal yetkili servisine müracaat edilmeli ve bu arada kesinlikle çekim yapılmamalıdır.

Otoklav

1) Kullanım kılavuzu okunmalı ve imalatçı firmanın belirttiği şekilde montajı yapılmalıdır.
2) Kılavuzda belirtilen periyodik bakımları uygulanmalıdır.
3) Filtre edilmiş su sistemine monte edilmelidir.

Zirkonyum Diş

İMPLANT-LAMİNE DİŞ

Laminate veneerler diğer tedavilerle birlikte uygulanabiliyor mu,tedavi süresi ne kadar?

Hastanın,öncesinde her türlü sağlık ihtiyacı gideriliyor; dolgu, kanal tedavisi,dişeti tedavisi, implant ve üzeri kaplamalar. Tüm bu işlemler son nokta düşünülerek yapılıyor; nihayetinde de bunlara uyumlu laminalar yapıştırılıyor. Eğer hastada sadece lamina yapılacaksa; geldiği gün ölçü alıyoruz 4-7 gün arasında bir sürede yapıştırıyoruz.

Bu yöntem herkese uygulanabilir mi?

Erişkin olan, ileri derecede ortodontik problemi olmayan ve ileri derecede dişeti tahribatı olmayan herkese uygulanabilir.

İmplant tedavisi hakkında bize biraz bilgi verebilirmisiniz?

Kaybedilen dişlerin yerine tedavi amacıyla yerleştirilen, bir süre sonra kemik dokusuyla kaynaşan, doğal bir diş gibi iş görebilen, uygun maddeden yapılmış diş köklerine implant diyoruz. Günümüzde diş implantları, doğal dişlere en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

İmplantla birlikte laminate veneer uygulaması yapılabiliyor mu?

Aynı diş üzerinde birlikte uygulama mümkün değil ama komşu dişlerde iyi bir teknik çalışmayla mükemmel bir uyum sağlanabiliyor.

Hastalarınızdan size en çok hangi tedavi yöntemleri ile ilgili talep geliyor?

Mezun olduğumuz yıllarda, ağrı ile gelen hasta sayısı daha çoktu. Son 10-15 yılda bu sayıda ciddi bir azalma var. Çünkü insanlar genelde bilinçlendiler ve rutin kontrollerini yaptırtıp; günlük temizliklerini de ihmal etmiyorlar. Özellikle bayanlar ve çok göz önünde olan erkekler 2000 li yılların başından beri ağız estetiğinin önemini anladı ve çoğunlukla bu taleple müracaatta bulunuyorlar bize .

20120528-221917.jpg

Porselen kaplamaların bakımı

 

Zirkonyum Diş Kaplama için

Site içeriğindeki bilgiler zirkonyum diş kaplama hakkında fikir sahibi olmanız içindir.

Kesinlikle hekimin hastasını tıbbî amaçla muayene etmesi ve ya tanı koyması yerine geçmez!.

 

E-mail: estetik.dentist@gmail.com

Telefon: 0534 549 50 16
Bakırköy İstanbul

Laminate Kaplama kimlere yapılabilir?

  • Estetik olarak dişlerinin görünümünden memnun olmayan,
  • Ortodontik tedavi olmak istemeyen,
  • Ön bölge dişlerinde kırık ya da ayrıklık olan
  • Ön bölge dişlerinde renkleşme olan kişilere uygulanabilir.

Laminate’lar Uzun Ömürlü Müdür? Dayanıklı Mıdır?
Yaprak porselen yaptırdıktan sonra uzun süre kullanmak istiyorsanız, ağız bakımınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca çok sert gıdaları ısırmamanız ve tırnak yeme gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz kaplamalarınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

Porselen kuron –köprü (kaplamalar) ne kadar sürede hazırlanır? Aşamalarını nelerdir?
Muayene yapıldıktan ve tedavinize kara verildikten sonra ilk aşama ağız ve diş yapınızın ölçüsünün alınır. Porselen kaplama yapılacak dişler üzerine kaplama yerleştirilebilmesi için kesilerek küçültülür. Alına n ölçü protez laboratuarına gönderilerek, prova için alt yapı beklenir. Alt yapı ile ilgili provalar (diş eti uyumu, yükseklik kontrolü) yapıldıktan estetik prova aşamasına geçilir. Hastanın teni ve yüzü ile uyumlu diş renk seçimi de yapıldıktan sonra son prova gerçekleştirilir. İstenilen sonuç elde edildiğinde simantasyon denilen yapıştırma işlemi yapılarak süreç tamamlanır. Bu anlattığımız süreç yaklaşık 10-15 günlük bir zamanı kapsamaktadır.

Porselen kaplamaların ömrü ne kadardır?
Porselen kaplamaların da tabii ki bir ömrü vardır. Yapılan porselen kaplamalar yaklaşık 10 yıl kadar sorunsuz olarak kullanılabilmektedir. Ancak porselen kaplamaların kullanım ömrünü ağız bakımı yaparak uzatmak mümkün.
Eskimiş porselen kaplamalar ağız kokusuna, diş eti çekilmesine ve bu rahatsızlığın sonucunda diş kayıplarına sebep olabilir. Bu nedenle eskimiş protezlerin yenilenmesi tavsiye edilmektedir.

Porselen kaplamaların bakımı nasıl yapılmalıdır?
Çeşitli sebeplerden dolayı bir çok insan kaplama, köprü vs denilen diş protezlerini kullanıyor. Protez kullanımı, ağız ve diş bakımına daha az dikkat edileceği anlamına gelmiyor. Halk arasında protezlerin gerçek dişler kadar bakıma ihtiyacı olmadığı yaygın bir kanı olsa da, protez yüzeyinin dişin mine tabakasından daha tutucu olduğu bilinen bir gerçek. Yani protezlerin yüzeyinde daha çok plak oluşumuna rastlanıyor. Oysaki düzenli ve etkili bir şekilde temizlenen protezlerin ömrü daha uzun oluyor ve daha konforlu kullanılıyor.

SABİT PROTEZLER-KRON KÖPRÜ

Kuron Nedir ? : Kırık veya aşırı çürük nedeniyle madde kaybına uğramış dişleri restore etme yöntemidir.Dişin üzeri dokuyla uyumlu bir malzemeyle kaplanarak tam bir diş formu sağlanır.Bu malzemeler full metal,metal destekliporselen veya full porselen olabilir. bkz.full porselenler. Hazırlanan kuronlar dişin üzerine yapıştırılarak sabit kalması sağlanır.

Köprü Nedir? : Bir veya birden fazla diş eksikliği varsa ve eksik bölgenin her iki tarafında da sağlıklı dişler mevcutsa, bu iki yakadaki dişlerden destek alınarak eksik dişlerin tamamlanmasına yönelik bir restorasyondur. Köprü protezleri de kuron protezleri gibi dişlere yapıştırılarak sabit kalmaları sağlanır.

Kuron veya köprü protezi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta;dişin dişetiyle birleştiği bölgeye şev veya şemfır denen basamakların hazırlanmasıdır.Bu sayede, yapıştırılan kuron veya köprülerin dişeti içine fazla baskı yapıp, dişeti enfeksiyonuna ve dişeti kenarında koyu renkli hat oluşmasına yol açmaları önlenmiş olur

Protezleri sabit ve hareketli protezler olarak iki ayrı sınıfta değerlendirebiliriz.

Sabit protezler kuron ve köprü olarak ayrılırken, bunlar da yapımlarında kullanılan malzemeye göre full metal, metal destekli porselen veya full porselen olarak isimlendirilebilirler.

Hareketli protezler ise farklı özelliklerine göre farklı şekillerde isimlendirilebilirler.

PORSELEN (İNLEY-ONLEY) DOLGULAR

Porselen dolgular(Porselen inley ya da Onley) laboratuarda hazırlana n üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Kompozit dolgulara göre, uygulandıkları diş ve komşu dişler ile çok daha uyumludur.

Porselen Dolgu Nedir?

Porselen dolgular (Porselen inley ya da Onley) laboratuarda hazırlanan üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Kompozit dolgulara göre, uygulandıkları diş ve komşu dişler ile çok daha uyumludur. Bu, dolgunun ağız dışında laboratuar ortamında hazırlanma özelliğinden kaynaklanır. Dişin kırık, çürük veya eski dolgulu kısmı uzaklaştırıldıktan sonra kalan sağlam bölümün ölçüsü alınarak laboratuara yollanır. Laboratuar ortamında, hassas bir teknoloji ile hazırlanan model, özel IPS makinesine alınarak mükemmel estetik ve fonksiyona sahip dolgular elde edilir.

LAMİNA KAPLAMALAR
Ön dişlerdeki estetik bozukluklarda, dişlerin istenilen forma ve şekile getirilmesinde kullanılan ince porselen kaplamalardır. Lamina kaplamalarda dişin yan ve arka yüzeyine dokunulmaz. Bu alanlar orijinal formunda kalır. Dişin sadece ön yüzeyi hafifçe kesilir. Bu yüzden estetik diş hekimliğinde en konservatif tedavi yöntemidir.


Lamina kaplamalarla yapılabilecek değişiklikler sınırlıdır, en sık kullanım yerleri;

Ufak diş aralıklarının kapatılmas
Hafif çarpıklıkların düzeltilmesi
Kırık dişlerin tedavisinde
Renklenmiş dişlerin tedavisinde
Beyazlatma işleminin yetersiz kaldığı durumlarda

Laminaların bu kadar estetik olmasının sebebi alttaki diş dokusunu çok iyi yansıtmasıdır. Doğal dişler gibi mükemmel ışık yansıtırlar. Çok ince kaplamalar olmalarına rağmen gelişmiş yapıştırıcılar sayesinde dişlere çok iyi tutunurlar.
Laminalar genellikle porselenden hazırlanır ama kompozit dolgulardaki gelişmeler sayesinde kompozit laminalar da oldukça sık kullanılmaya başlandı. Kompozit laminalar porselen laminalara göre daha kısa ömürlüdürler ve renklenmeye daha müsaittirler


Laminate Kaplama (Laminat Vener) Nedir?

Yaprak porselen de denilen, Laminate estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılması ile yapılan estetik bir uygulamadır. Porselenden yapılan bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Diş yüzeyinden çok ince bir tabaka kaldırıldığı için dişe zarar verme düzeyi minimumdur. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır.

Zirkonyum Kuron & Köprüler

Estetik diş hekimliğinde gün geçtikçe metal içeren porselenlerden vazgeçiliyor.
Daha sağlıklı daha estetik ve daha direçlilik gibi istediğimiz tüm özelliklere
sahip olan bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan
zirkonyum kullanılır. Zirkonyum esaslı porselenleri hem ön dişlerde kullanabilecek
kadar doğal olmaları, hem de arka dişlerde kullanılabilecek sağlamlıkta olmaları
sebebiyle güvenle tercih etmekteyiz. Bu sistemler hekimin ve hastanın hayatını
daha kolay hale getirmektedir ve kişilerin yaşam kalitesini arttırmaktadır.

Zirkonyum Nedir?

Klasik diş restorasyonlarında porselen uygulamalarında dayanıklılık için,
porselen dişin altına metal bir alt yapı kullanılmaktaydı. Bu metal alt yapının
diş etleri, diş dokusu, genel vücut sağlığı ve en önemlisi estetik yönünden
mahsurları bilindiğinden, genel anlamda metale alternatif arayışlara gidildi.
Daha önce tıbbın diğer alanlarında başarıyla kullanılan zirkonyum’un diş
hekimliğinde porselen metalinin yerine uygulanması ile yeni bir devir
açılmış oldu.

Çünkü bu yeni zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar mekanik direnci,
biyolojik uyumluluğu ve kırılma direnci ile diğer dental materyaller arasından
sıyrılmaktadır. Diş eti problemleri ve alerjiye sebep olmaz, ışık geçirme
özelliği ile doğal dişlere yakın estetik ve fonksiyonu yakalamamızı sağlar.

Zirkonyumun üzerine porselen konularak yapılan kuron(kaplama) ve köprüler
Ceramic ve Zirkonyum kelimelerinin birleştirilmesinden oluşan CERCON kısa
adı ile anılır. 900 Mpa dirence sahip sistem en yüksek fiziksel değerlerin
yanında ışık geçirme özelliği doku uyumu ve birçok değişik endikasyonu
kapsayarak diş hekimliğinde yepyeni bir dönem başlatmıştır.

Materyalin başarısı tıp ve endüstri alanında kanıtlanmıştır. 1998 yılında
başlayan araştırmalar sonucunda 2002 yılı başından itibaren klinik uygulamalara
tüm dünyada geçilmiştir. Bu yeni uygulama ile hastada metal-seramik ve tam
seramik restorasyonlarda oluşan estetik kaygılar kesinlikle ortadan kalkmaktadır.

 

Estetik Zirkonyum Diş Uygulamarı

Estetiğin insan hayatındaki öneminin artması ile birlikte, dişhekimlerine estetik
şikayetler ile gelen hasta sayısında önemli bir artış olmuştur. Restorasyon ile dişin
fonksiyonları rehabilite edilirken, ısırma, çiğneme ve fonasyon fonksiyonları kadar, estetik
görüntü de ön plana çıkmıştır. Hatta bazı durumlarda sorunun kaynağı estetik olup, yalnızca
bunun rehabilitasyonu gerekmektedir.

Bu nedenle restoratif tedavi planlarında dişeti
sağlığının da devam ettirilmesinin yanında, seçilen materyalin optik özelliklerinin diş
dokularına benzemesi, restorasyon yüzey pürüzlülüğünün en aza indirgenip diş minesine
benzer duruma getirilmesi de ayrı bir önem taşımaktadır


• Küçük lateraller (kama lateraller)
• Beans (açık kapanış)
• Kırık veya aşırı kuron harabiyeti
• Aşınma• Orta hat kayması• Renklenme
• Dişeti çekilmeleri
• Çapraşıklık veya lokalize diş rotasyonları
• Hipoplazik defektler
• Diastema

Zirkonyum diş nerelerde kullanılmaktadır?
– Beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki (antibiyotik, flor vb.)renkleşmelerde kalıtsal yapı renkleşmelerinde
– Önceden dişleri kesilmiş kişilere
– Ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama),
– Ağzında metal destekli köprü –kuron(kaplama)olan kişilere
– Kırık dişlerin düzeltilmesinde
– Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde
– Çarpık yamuk çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak)
– Diş dolgusu yapılamayacak kadar aşırı madde kaybı olan dişlerde kullanılmaktadır.

Zirkonyum Zirkonya

Afyon Kocatepe Üniversitesi Özel Sayı Afyon Kocatepe University
FEN BİLİMLERİ DERGİSİ 261-272 JOURNAL OF SCIENCE
METAL DESTEKSİZ SERAMİK KRON VE KÖPRÜ PROTEZLERİNİN ÜRETİMİ
PRODUCTİON OF ALL-CERAMİC DENTAL CROWN AND BRİDGE PROSTHESİS
Güray KAYA ve Bekir KARASU
Anadolu Üniversitesi, Müh.-Mim. Fak. Malzeme Bilimi ve Müh. Böl. ESKİŞEHİR
ÖZET
Metal desteksiz seramik kron veya köprü protezleri; seramik destek (altlık), opak, dentin ve mine
(insizal veya enamel) olmak üzere 4 farklı bileşenden meydana gelmektedir. Ayrıca, çoğu uygulamada
porselen son ürünün daha parlak ve çekici görünmesi için insizalin üstü ince ve şeffaf bir sır
tabakasıyla kaplanmaktadır. Yitriya (Y2O3) ile kısmen kararlı hale getirilmiş tetragonal zirkonyanın (tZrO2) biyo-uyumluluğu, yüksek mekanik özellikleri ve rengi seramik destek malzemesi olarak kron ve
köprü uygulamalarında kullanımını son yıllarda çok popüler hale getirmiştir. Bu çalışmada, zirkonya
destek, opak, dentin, mine ve sır tabakalarının üretimi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen örneklerin hepsi
“ISO 6872, Dental Ceramics” standardına göre hazırlanmış ve test edilmiştir.
Anahtar Kelimeler: Zirkonya destek, Metal desteksiz diş porseleni, Kron, Köprü, Protez, Üretim,
Karakterizasyon
ABSTRACT
All-ceramic crown or bridge prosthesis consist of four different layers; core, opaque, dentine and
insical. Moreover, the insical surface is veneered with a glaze coating in most applications to end up
with a final product shinier and more attractive. Using yttria-partially stabilized tetragonal zirconia (YTZP) as ceramic core material in crowns and bridge applications has become so popular in recent
years thanks to its biocompatibility, high mechanical properties and colour. In this study, it was
worked on the production of zirconia core, opaque, dentine, insical and glaze layers. All samples were
prepared and the tests were performed according to “ISO 6872 Dental Ceramics Standard”.
Keywords:Zirconia core, All-ceramic, Crown, Bridge, Prosthesis, Production, Characterization
1. GİRİŞ
Bilimsel yaklaşım ve bilinçli değerlendirilme açısından yüz yıldan fazla bir geçmişe sahip seramik
esaslı malzemeler çeşitli amaçlara hizmet etmek üzere asırlardır değerlendirilmektedir. Son yıllarda
seramiğin sabit diş protezlerinde kullanımında büyük bir artış meydana gelmiştir. Özellikle metal
destekli diş protezlerinde metalin yerine seramiğin tercih edilmesine ilgi hızla artmaktadır. Kullanım
ilk başlarda tek kron uygulamaları ile sınırlı iken, teknolojik gelişimler sayesinde çok üyeli seramik
destekli köprü protezlerinin üretimi mümkün olmuştur. Metal yerine seramik destek tercihinin pek çok
nedeni bulunmaktadır;
Metal destekli porselen uygulamalarındaki metal kaidenin rengi gri olduğu için (Şekil 1) griliğin
porselenden yansıması sonucu arzu edilen diş renginde bir bozunum söz konusudur [1-4]. Sorun,
metalin bir opaklaştırıcı (metalin yansımasını önleyici bir örtücü) katmanla örtülmesi yoluyla
giderilmeye çalışılmaktadır. Fakat, özellikle ön dişlerde opaklaştırıcı kullanılsa da alttan metalin rengi
yansımakta ve bazı durumlarda renk açısından istenilen sonuçlar elde edilememektedir (Şekil 2). Metal Desteksiz Seramik Kron ve Köprü Protezlerinin Üretimi G. Kaya B. Karasu
AKÜ-Fen Bilimleri Dergisi AKU-Journal of Science
262
Şekil 1. Metal destekli porselen protezlerinde kullanılan metal destek [5].
(a) (b)
Şekil 2. Zirkonya (ZrO2) destek kullanılarak yapılan metal desteksiz (tam seramik) (a) ve metal destekli köprü
uygulamasının (b) ışık altındaki görüntüleri [6].
Ayrıca, kaplamanın tam anlamıyla başarılı olması için asıl dişin fazlaca kesilmesi, yani; dişin daha çok
küçültülmesi gerekmektedir. Sonuçta, diş sinirlerine yaklaşıldığı için bazı dişlerde kanal tedavisi
zorunlu hale gelmekte, bazılarında ise sıcak-soğuk duyarlılığıyla karşılaşılmaktadır. Metalin ısıl
iletkenliği çok fazla olduğu için sıcak ve soğuğun diş sinirlerine iletimi hızlı bir biçimde
gerçekleşmektedir. Ayrıca, bazı hastaların metale karşı alerjik hassasiyetleri yüzünden yapılan
protezlerde metal destek kullanımı mümkün değildir. Metal destekli porselen protezlerin böylesi
dezavantajları hekimleri metal desteksiz porselen tekniğine yöneltmiştir.
Özellikle zirkonyanın üstün mekanik özelliklerinin ve mükemmel biyolojik uyumluluğunun yanı sıra
beyaz renge ve tatminkâr yarı geçirgenlik özelliklerine sahip olmasından dolayı metal yerine kullanımı
son ürünü estetik açıdan daha çekici kılmaktadır. Ayrıca, zirkonya destekli ürünlerin mekanik
özellikleri de köprü uygulamaları için uygundur [3, 7-17].
2. DENEYSEL ÇALIŞMALAR
2.1. Zirkonya Desteklerin Üretimi
Çalışmada ilk önce seramik destek olarak kullanılacak zirkonya alt yapılar hazırlanmış daha sonra da
bu destekler üzerine uygulanacak porselen tabakaların (opak, dentin, mine ve sır) üretimleri
gerçekleştirilmiştir. Zirkonya desteklerin üretiminde % 3 mol yitriya ile yarı kararlı hale getirilmiş
(partially-stabilized) granül formunda zirkonyum oksit tozu (TZP) tercih edilmiştir.
Zirkonya blok üretilirken 20×42 mm ebatlarında kalıp kullanılmıştır (Şekil 3). Numunelerin ön
şekillendirilmeleri 60 ton kapasiteli Erze Makine marka otomatik preste gerçekleştirilmiştir.
Şekillendirilen numuneler yüksek elastikliğe sahip kauçuk torba içerisine yerleştirilerek vakuma
alınmış ve sızdırmazlıkları sağlandıktan sonra maksimum 420 MPa çalışma kapasiteli Stansted Fluid
marka soğuk izostatik preste preslenmiştir. Metal Desteksiz Seramik Kron ve Köprü Protezlerinin Üretimi G. Kaya B. Karasu
AKÜ-Fen Bilimleri Dergisi AKU-Journal of Science
263
Şekil 3. 20×42 mm (genişlik x uzunluk) ebatlarında metal kalıp ve şekillendirilen numuneler.
Preslenen zirkonya numunelere uygulanan bağlayıcı uzaklaştırma işlemi Reta marka elektrikli fırında
gerçekleştirilmiş, daha sonra numuneler 900-1200
o
C arasında aynı fırında ön sinterlemeye tabi
tutulmuş ve yaş yoğunlukları istenilen değerlere getirilmiştir. Zirkonya blokların işlenmesinde Vita
Firması’nın Cad/Cam sistemine sahip Sirona marka InLab MC XL model zirkonya işleme cihazı
tercih edilmiştir. Hazırlanan numunelerin (ZD) ve Vita YZ-2000 kodlu ticari ürünün sinterlenme
işlemleri Vita Zrycomat marka zirkonya sinterleme fırınında 1530
o
C’de 2 saatte sağlanmıştır.
2.2. Diş Porselenlerinin Üretimi
Diş porseleni reçetelerinde Eczacıbaşı Karo Fabrikası’ndan temin edilen kuvars, borik asit, potasyum
feldispat, sodyum feldispat ve zirkon kullanılmıştır. Ayrıca, çalışmada Sigma-Aldrich Firması’nın
alüminyum oksit (% 99,7) ve baryum karbonat (% 99), Fluka Firması’na ait potasyum karbonat (%
99) ve kalsiyum karbonat (% 99), Merck Firması’nın sodyum karbonat (% 99), magnezyum karbonat
(% 99), çinko oksit (% 99) ve lityum karbonat (% 99), Riedel-de Haën Firması’na ait kalay oksit (%
99), Stanford Materials Firması’ndan temin edilen % 3 mol Y2O3 içeriğine sahip zirkonya, H.C. Starck
Firması’ndan alınan Y2O3 (% 99,1) ve Acros Firması’nın seryum oksit (% 99,9) tozundan
faydalanılmıştır.
Opak (OF), dentin (DF), mine (MF), sır (SF) ve lüsit (KAlSi2O6) (LF) firitlerine ait hammaddeler
hassas bir şekilde tartılarak kuru toz karıştırma cihazında 1 saat süreyle homojen hale getirilmiştir.
Hazırlanan yığınlar platin kroze (% 99,7 platin ve % 0,3 iridyum) içerisinde, Protherm marka alttan
yüklemeli (asansörlü) cam ergitme fırınında 1200-1500
o
C’de 1-5 saatte ergitilmiştir. Ergitme işleminin
sonunda eriyik suya dökülerek diş porseleni firitleri elde edilmiştir. Firitler fanlı etüvde kurutulduktan
sonra Fritsch marka otomatik agat öğütücüde kuru öğütülmüştür. Diğerlerinden farklı olarak LF kodlu
lüsit firiti tozu ısıl işleme tabi tutulup lüsit kristallenmesi gerçekleştirilmiştir.
Opak porselen tozlarının hazırlanması
OF, LF ve SF kodlu firitlerin öğütülmesinden elde edilen tozların karışımı (< 63μm) ile belli oranlarda
ZrO2, SnO2 ve CeO2 (kullanılan toplam opaklaştırıcı miktarı; ~ % 30) homojen bir şekilde
harmanlanarak opak tozu (OT) elde edilmiştir.
Dentin ve mine porselen tozlarının hazırlanması
DF ve MF kodlu firitlerin 90 μm altına öğütülmesinden sonra DF tozunun ~ % 0,5 ve MF tozunun ~ %
1 CeO2 ile karıştırılması sonucu sırasıyla dentin (DT) ve mine (MT) tozları hazırlanmıştır. Metal Desteksiz Seramik Kron ve Köprü Protezlerinin Üretimi G. Kaya B. Karasu
AKÜ-Fen Bilimleri Dergisi AKU-Journal of Science
264
Sır tozlarının hazırlanması
Sır tabakası olarak ise S kodlu firitten hazırlanan toz (< 38μm) ikinci bir katkı yapılmadan
kullanılmıştır (ST).
Birinci tabaka olarak hazırlanan opak tozu Keram&Keramik marka opak sıvısı (opaque liquid) ile
karıştırılıp çamur kıvamına getirilmiş ve elde edilen çamur diş porseleni fırçası yardımıyla
sinterlenmiş zirkonya destek üzerine sürülmüştür. OP kodlu opak porselen tabakalarının pişirimi 910
o
C’de 1 dk bekleme süresi ile gerçekleştirilmiştir. Opak porselen tabakası pişirimini takiben
Keram&Keramik Still marka şekillendirme sıvısı (modeling liquid) yardımıyla çamur kıvamı verilen
dentin ve mine tabakaları sırasıyla numune üzerine uygulanmış ve 900
o
C’de 1 dk bekleme süresi ile
pişirilmiştir (dentin porseleni: DP ve mine porseleni: MP). Son olarak sır tozu, Keram&Keramik sır
sıvısı (glaze liquid) ile karıştırılarak fırça ile dentin pişirimi gerçekleştirilen numune üzerine ince bir
tabaka şeklinde uygulanmıştır. Sır pişirimi 890
o
C’de 1 dk bekleme süresi ile yapılmıştır (Sır: S).
Ayrıca, çalışmada üretilen diş porseleni tozlarından elde edilen sonuçların ticari tozlarınkiler ile
karşılaştırılması için Noritake Firması’nın zirkonya altyapılar için geliştirdiği Cerabien CZR porselen
tozları üretici firmanın direktiflerine uygun olarak pişirilmişlerdir. Diş porselenleri ile ilgili tüm
pişirimler Lectra marka vakumlu diş porseleni pişirim fırınında gerçekleştirilmiştir.
Ticari zirkonya ve diş porselenleri ile çalışmada üretilen numunelerde oluşan kristal fazlar Rigaku
marka Rint 2000 serisi CuKα1 ışımasına sahip (λ=1,54056 Ǻ) XRD (X-ışını kırınım) cihazı ile
belirlenmiştir. Tüm numunelerinin ısıl genleşme katsayıları Netcsh marka DIL 402 PC model
dilatometre cihazıyla tayin edilmiştir. Numunelerin mikroyapı çalışmaları ve elementel analizleri,
Oxford Instruments marka INCA Wave model dalga boyu saçınımlı XIşını (WDX) ve 7430 model
enerji saçınımlı X-ışını (EDX) spektrometreleri ile HKL Technology model elektron geri yansıyan
kırınım (EBSD) dedektörüne sahip Zeiss marka Supra 50 VP model alan yayınımlı elektron tabancalı
(FEG) taramalı elektron mikroskobunda (SEM) yapılmıştır. Sinterlenen zirkonya desteklerin ve
pişirilen diş porselenlerinin üç nokta eğme sonuçları Instron marka 5581 model mekanik test cihazı ile
tespit edilmiştir. Ayrıca, numunelere kimyasal dayanım testi uygulanmıştır. Tüm testler ISO 6872
“Dental Ceramic” ve TS EN ISO 6872 “Diş Seramiği” standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmiştir.
3. SONUÇLAR VE TARTIŞMA
Sinterlenmiş zirkonya desteklerin XRD analizi sonuçları Şekil 4 ve 5’de sunulmuştur. XRD
desenlerinden ticari ve çalışmada üretilen zirkonya desteklerin tetragonal formda zirkonya oldukları
belirlenmiştir. İlk kez Garvie, Hannink ve Pascoe günümüzdeki çalışmalara temel oluşturan “Ceramic
Steel” adlı makaleleri ile bir çatlağın önündeki gerilme alanı etkisi ile yarı kararlı tetragonal zirkonya
tanelerinin monoklinik forma dönmeleri sonucu zirkonyanın seramiklerin hem dayanımını hem de
tokluğunu arttırma potansiyeline sahip olduğunu belirtmişlerdir [18]. Metal Desteksiz Seramik Kron ve Köprü Protezlerinin Üretimi G. Kaya B. Karasu
AKÜ-Fen Bilimleri Dergisi AKU-Journal of Science
265
Şekil 4. Sinterlenmiş Vita YZ-2000 kodlu ticari zirkonya desteğin XRD deseni (t: tetragonal ZrO2).
Şekil 5. Sinterlenmiş ZD kodlu zirkonya desteğin XRD deseni (t: tetragonal ZrO2).
Çeliklerde görülen martensitik dönüşüm şeklinde gerçekleşen tetragonal-monoklinik faz dönüşümü ile
yapıda %3-5’lik hacim artışı meydana gelir. Böylece çatlağın sebebiyet verdiği çekme gerilmesine
karşılık matris içinde, özellikle de çatlağın ucunda bir basma gerilmesi alanı oluşur. Bu şekilde
çatlağın ilerlemesi engellenerek seramiklerin toklukları arttırılmaktadır [19-21]. Dolayısıyla, üretilen
desteğin tetragonal formda zirkonya olması ürünün mekanik özellikleri açısından çok önemlidir.
Sinterlenmiş zirkonya desteklerin SEM görüntüleri Şekil 6’da takdim edilmiştir. Mikroyapı
görüntülerinden her iki ürününde aşırı tane büyümesi meydana gelmeden çok iyi bir şekilde
sinterlendiği, sinterlenme sonrası tane boyutunun benzer olduğu tespit edilmiştir. Metal Desteksiz Seramik Kron ve Köprü Protezlerinin Üretimi G. Kaya B. Karasu
AKÜ-Fen Bilimleri Dergisi AKU-Journal of Science
266
Şekil 6. Vita YZ-2000 (a) ve ZD (b) kodlu sinterlenmiş zirkonya desteklerin SEMfotoğrafları.
Zirkonya desteklerin üç nokta eğme testi sonuçlarından Vita YZ-2000 kodlu ticari ürünün 1021 MPa,
çalışmada üretilen ZD kodlu ürünün ise 1017 MPa eğme dayanımına sahip olduğu belirlenmiştir
(Çizelge 1).
Çizelge 1. Sinterlenmiş zirkonya desteklerin eğme testi sonuçları
Farsi ve ark. [22] Vita YZ-2000 ile ilgili çalışmalarında ürünün 978 MPa, Ishgi ve ark. 812 MPa [23],
Filser ve ark. [13] ise 1107 MPa’lık bir dayanıma sahip olduğunu ifade etmiştir. Firmanın ürün
kataloğunda değer 1000 MPa olarak verilmiştir. Mevcut araştırmayla elde edilen sonuç Farsi ve ark.
ve firma verileriyle tutarlı gözükmektedir. ZD kodlu destekten elde edilen değer (1017 MPa) Vita YZ-
2000 ile (1021 MPa) hemen hemen aynıdır. Mekanik özellikler üzerine çok büyük etkiye sahip olan
ürünlerin mikroyapı görüntülerine bakıldığında ortaya çıkan benzerlik eğme dayanımı sonuçlarının
yakınlığını açıklamaktadır.
Noritake Firması’nın CZR opak tabakasına ait XRD analizi sonucu Şekil 7’de verilmiştir. İlgili
katmanda opaklaştırıcı olarak seramik sırlarının da temel bileşeni olan zirkonun (ZrSiO4) kullanıldığı
tespit edilmiştir. Isıl genleşme katsayısını ayarlamak için lüsitten faydalanılır iken bunun yanı sıra
genleşme katsayısının çok yüksek olduğu bilinen kristobalitin de (SiO2) sisteme ilave edildiği
belirlenmiştir. OP kodlu opak porselenine ait XRD deseni Şekil 8’de görülmektedir. Yapıdaki ana
kristal fazların kasiterit (SnO2), serianit (CeO2), tetragonal zirkonya (ZrO2) ve lüsit (KAlSi2O6) olduğu
saptanmıştır. Sonuç olarak, yapısında ticari opak tozlarından çok farklı fazları barındıran yeni bir opak
tabakası üretilmiştir.
Noritake CZR ve çalışmada üretilen DP kodlu dentine ait XRD analizi sonuçları sırasıyla Şekil 9 ve
10’da sunulmuştur. Noritake CZR dentin porseleninde lüsit, zirkon ve kristobalit fazları mevcut iken,
DP kodlu üründe sadece serianit kristalleri bulunmaktadır. Noritake CZR ürününde lüsit ve kristobalit
ile hem ısıl genleşme katsayısı ayarlanmış hem de dentin tabakasından beklenen yarı ışık geçirgenliği Metal Desteksiz Seramik Kron ve Köprü Protezlerinin Üretimi G. Kaya B. Karasu
AKÜ-Fen Bilimleri Dergisi AKU-Journal of Science
267
sağlanmıştır. Sistemde ilave olarak bulunan zirkon fazı ile de arzu edilen opaklık elde edilmektedir
(Şekil 9). Metal Desteksiz Seramik Kron ve Köprü Protezlerinin Üretimi G. Kaya B. Karasu
AKÜ-Fen Bilimleri Dergisi AKU-Journal of Science
268
Çalışmada üretilen DP kodlu dentin tabakasında ise opaklaştırıcı olarak kullanılan serianit fazı
haricinde herhangi bir kristal tespit edilmemiştir. Söz konusu porselen tabakası ile ilgili ısıl genleşme
katsayısı uyumsuzluğu yaşanmadığı için sisteme ticari tabakalarda kullanılan lüsit ilavesi yapılmamış
ve bundan dolayı yapıda ilgili faza rastlanmamıştır. Ayrıca, Noritake CZR ve MP kodlu mine
porselenlerinin de dentin porselenleri ile aynı kristal fazlara sahip olduğu belirlenmiştir. Noritake CZR
ve çalışmada üretilen S kodlu sırlar incelendiğinde, ürünlerin kristal faz içermedikleri, camsı yapıya
sahip oldukları görülmektedir (Şekil 11 ve 12). Metal Desteksiz Seramik Kron ve Köprü Protezlerinin Üretimi G. Kaya B. Karasu
AKÜ-Fen Bilimleri Dergisi AKU-Journal of Science
269
Şekil 11. Noritake CZR sırının XRD deseni.
Şekil 12. S kodlu sırın XRD deseni.
Tabakalara uygulanan üç nokta eğme testi sonuçları Çizelge 3’den takip edilebilir. Test sonunda tüm
tabakaların 50 MPa olan ISO 6872 “Dental Ceramics” standart değerinin üzerinde olduğu tespit
edilmiştir. Opak katmanlar içinde OP kodlu opak tabakası en yüksek eğme mukavemetine sahiptir
(93,29 MPa). Dentin ve mine katmanları karşılaştırıldığında ise özellikle DP kodlu dentin ve MP
kodlu mine tabakalarının ticari ürünün yaklaşık iki katı bir dayanım sergiledikleri görülmektedir.
Meydana gelen bu farklılığın Noritake CZR tabakalarında bulunan lüsit kristalinden kaynaklandığı
düşünülmektedir. Metal Desteksiz Seramik Kron ve Köprü Protezlerinin Üretimi G. Kaya B. Karasu
AKÜ-Fen Bilimleri Dergisi AKU-Journal of Science
270
Çizelge 3. Porselen tabakalara ait kırılma mukavemeti sonuçları
Örnek olması açısından her iki dentin katmanının mikro yapıları karşılaştırıldığında ticari üründe lüsit
kristallerinin sebep olduğu çatlaklar mevcut iken üretilen MP kodlu katmanda herhangi bir çatlak
gözlenmemiştir (Şekil 13). Özellikle lüsit kristallerinin etrafında oluşan çatlaklar lüsitin ısıl genleşme
katsayısının (15-25 x 10
-6
K
-1
) camsı matristen (8-10 x 10
-6
K
-1
) çok daha büyük olmasından
kaynaklanmaktadır. Pişirim sırasında söz konusu farktan dolayı yapıda meydana gelen gerilme camın
yumuşama sıcaklığı üzerinde ortadan kalktığı için her hangi bir sorun teşkil etmez iken, soğuma
sırasında lüsitin daha fazla küçülmesinden dolayı yapıda çatlamalara sebep olmaktadır [24, 25].
Ayrıca, tıpkı zirkonyada ki gibi ısıtma ve soğutma sırasında lüsitte faz dönüşümü meydana
gelmektedir. Oda sıcaklığında tetragonal halde bulunan lüsit (low leucite) ~ 625
o
C’nin üzerine
çıkıldığında % 1,2’lik bir genleşme ile kübik forma dönmektedir (high leucite). Bu reaksiyon
tersinirdir.
Dolayısıyla, soğuma sırasında kübik-tetragonal dönüşümünden kaynaklanan hacimce küçülme de
çatlak oluşumu üzerinde etkilidir [26-28].
5. GENEL SONUÇLAR
ƒ Çalışmada zirkonya blok üretilmiş ve Cad/Cam sistemine sahip cihazda destek formunda
işlenmiş, zirkonya destek üzerine uygulanacak opak (OP), dentin (DP), mine (MP) ve sır (S)
tabakaları geliştirilmiş, tüm ürünlerin karakterizasyonu ISO 6872 “Dental Ceramic” standartlarına
göre yapılmış ve sonuçta çalışmada üretilen zirkonya destek ve diş porselenlerinin bir arada Metal Desteksiz Seramik Kron ve Köprü Protezlerinin Üretimi G. Kaya B. Karasu
AKÜ-Fen Bilimleri Dergisi AKU-Journal of Science
271
kullanılmasıyla ticari olanlar ile aynı özelliklerde metal desteksiz sabit diş protezinin üretilmesi
mümkün olmuştur (Şekil 14).
Şekil 14. Çalışmada üretilen ürünlerin nihai görüntüsü.
ƒ Mevcut çalışmada üretilen blokların profesyonel çalışma koşullarında diş teknisyenlerince
Cad/Cam sistemine sahip cihazda işlenmesi ve sinterlenmesi sonucu ticari ürün ile aynı
özelliklere sahip zirkonya destek üretimi gerçekleştirilmiştir.
ƒ Mikroyapı görüntülerinden her iki zirkonya ürününde çok iyi bir şekilde sinterlendiği,
sinterlenme sonrası tane boyutlarının benzer olduğu ve herhangi aşırı tane büyümesinin meydana
gelmediği tespit edilmiştir.
ƒ XRD desenlerinden desteklerin tetragonal formda zirkonya oldukları belirlenmiştir.
ƒ Çalışmada üretilen diş porseleni tabakalarının (OP, DP, MP ve S) ısıl genleşme katsayısı
incelendiğinde tüm tabakaların birbirleriyle uyumlu olduğu tespit edilmiştir.
ƒ Noritake opak katmanında opaklaştırıcı olarak seramik sırlarının da temel bileşeni olan zirkondan
(ZrSiO4) faydalanılmıştır. Isıl genleşme katsayısını ayarlamak için lüsit ve kristobalitte
kullanılmıştır. OP kodlu opak tabakada ise kasiterit (SnO2), tetragonal zirkonya (ZrO2), serianit
(CeO2) ve lüsit (KAlSi2O6) fazlarının yer aldığı tespit edilmiştir.
ƒ Ticari dentin ve mine tabakalarına ait XRD analiz sonuçları her iki üründe de lüsit fazının
varlığına işaret etmektedir. Ayrıca, opak tozunda olduğu gibi lüsite ilave olarak kristobalit fazı da
saptanmıştır. Çalışmada üretilen DP ve MP kodlu dentin ve mine tabakalarının XRD deseninde
ise sadece opaklaştırıcı olarak ilave edilen serianit (CeO2) fazına ait pikler gözlenmektedir.
ƒ Ticari ve çalışmada üretilen sırlar incelendiğinde, ürünlerin kristal faz içermedikleri
belirlenmiştir.
ƒ Dentin tabakalarının mikro yapıları karşılaştırıldığında ticari üründe lüsit fazının
kullanılmasından kaynaklanan çatlaklar mevcut iken çalışmada geliştirilen katmanlarda herhangi
bir çatlak gözlenmemiştir.
ƒ Üç nokta eğme testi sonucunda tüm tabakaların 50 MPa olan ISO 6872 “Dental Ceramics”
standart değerinin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Noritake CZR ve DP, MP kodlu dentin ve
mine katmanları karşılaştırıldığında özellikle DP ve MP kodlu tabakalarının ticari ürünlerin
yaklaşık iki katı dayanıma sahip oldukları tespit edilmiştir.
TEŞEKKÜR
060215 nolu bilimsel araştırma projesi (BAP) ile çalışmayı destekleyen Anadolu Üniversitesi’ne
teşekkür ederiz. Metal Desteksiz Seramik Kron ve Köprü Protezlerinin Üretimi G. Kaya B. Karasu
AKÜ-Fen Bilimleri Dergisi AKU-Journal of Science
272
KAYNAKLAR
1. Leinfelder, K. F., “Porcelain Esthetics for the 21st Century”, Journal of the American Dental Association
(JADA), 131, 47-51, 2000.
2. Sadowsky, S. J., “An Overview of Treatment Considerations for Esthetic Restorations: A Review of the
Literature”, The Journal of Prosthetic Dentistry, 96 [6], 433-442, 2006.
3. Zel, J. M. V. D., “Zirconia Ceramic in Dental CAD/CAM: How CAD/CAM Technology Enables Zirconia to
Replace Metal in Restorative Dentistry”, Journal of Dental Technology, 17-24, February 2007.
4. http://www.creadenta.com/dis.asp?kid=1&mk=9.
5. http://www.colordentallabor.com/tr/urunler_metal_kopru_01.asp.
6. www.sote.hu/download/inst87/epa1-2-09.ppt.
7. Erdelt, K., Beuer, F., Schweiger, J., Eichberger, M., Gernet, W., “Flexural Strength of Milled White-Body
Zirconia”, Quintessenz Zahntech, 30 [9], 942-954, 2004.
8. Manicone, P. F., Iommetti, P. R., Raffaelli, L., “An Overview of Zirconia Ceramics:Basic Properties and
Clinical Applications”, Journal of Dentistry, 35, 819-826, 2007.
9. Zel, J. M. V. D., “Ceramics in Systems”, Dental Assia, 16-22, November/December 2006.
10. Shriharsha, P., Dagmar, V., Sujith, S., Tomas, V., “A New Oxide-Based High-Strength All-Ceramic
Material: An Overview”, The Journal of Indian Prosthodontic Society, 7 [4], 175-178, 2007.
11. Parker, R. M., “Use of Zirconia in Restorative Dentistry”, Dentistry Today, 116-119, March 2007.
12. Snyder, T. C., “All-Ceramic Restorations Using Vita YZ Cad/Cam Zirconia Veneered with VM9 Porcelain”,
Contemporary Esthetics, 30-33, July 2007.
13. Filser, F., Lüthy, H., Scharer, P., Gauckler, L., “All-Ceramic Dental Bridges by Direct Ceramic Machining
(DCM), Materials in Medicine, Materials Day, 165-189, 1998.
14. Denry, I. L., “Recent Advances in Ceramics for Dentistry”, Crit. Rev. Oral Biol. Med., 7 [2], 134-143, 1996.
15. Denry, I., Kelly, J. R., “State of The Art of Zirconia for Dental Applications”, Dental Materials, 24, 299-
307, 2008.
16. Kaya, G. ve Karasu, B., “Metal Desteksiz Diş Porseleni Üretimi”, IV. Uluslar arası Katılımlı Seramik, Cam,
Emaye, Sır ve Boya Semineri (SERES 2007) Bildiriler Kitabı, 689-700, 2007.
17. Kaya, G., Metal Desteksiz Diş Porseleni Üretimi ve Karakterizasyonuı, Doktora Tezi, Anadolu Üniversitesi,
Fen Bilimleri Enstitüsü, Eskişehir, 2008.
18. Stevens, R., “An Introduction to Zirconia”, Magnesium Electron Ltd., 1986.
19. Grigoriadou, M., Fracture Resistance of Three, Unit Posterior Zirconium Dioxide Fixed Partial Dentures: An
in Vitro Study, Doktora Tezi, Albert Ludwings University, Freiburg, 2006.
20. Piconi, C., Maccauro, G., “Zirconia as a Ceramic Biomaterial”, Biomaterials, 20, 1-25, 1999.
21. Christel P., Meunier, A., Heller, M., Torre, J. P., Peille, C. N., “Mechanical Properties and Short-Term in
Vitro Evaluation of Yttrium-Oxide-Partially-Stabilized Zirconia”, J., Biomed. Mater. Res., 23, 45-61, 1989.
22. http://iadr.confex.com/iadr/2006Orld/techprogram/abstract_76175.htm, 2006.
23. Ishgi, A. A., Giordano, R., Pober, R., “The Effect of Different Treatments on Zirconia- Ceramics’ Flexural
Strength”, ADEA/AADR/CADR Meeting&Exhibition, Dental Materials: III-Ceramics and Cements
Program, http://iadr.confex.com/iadr/2006Orld/techprogram/abstract_74014.htm, 2006.
24. Kom, M., Kawano, F., Asaoka, K., Matsumoto, N., “Effect of Leucite Crystals on the Strength of Glassy
Phase”, Journal of Dental Materials, 13 [2], 138-147, 1994.
25. Sheu, T., O’Brien, W. J., Rasmussen, S. T., Tien, T., “Mechanical Properties and Thermal Expansion
Behavior in Leucite Containing Materials”, Journal of Material Science, 29 [1], 1994.
26. Mackert, J. R., Butts, M. B., Fairhurst, C. W., “The Effect of the Leucite Transformation on Dental
Porcelain Expansion”, Dental Materials, 2 [1], 32-36, 1986.
27. Ban, S., Matsuo, K., Mizutani, N., Tanikawa, H., Kalkawa, K., Hasegawa, J., “Effect of Cooling Condition
on Leucite Crystals in Dental Porcelains”, Journal of Dental Materials, 18 [2], 137-143, 1999.
28. Mackert, J. R., Butts, M. B., Morena, R., Fairhust, C. W., “Phase Changes in a Leucite-Containing Dental
Porcelain”, Journal of the American Ceramic Society, 69 [4], 69-72, 1986.

ZİRKONYUM NEDİR

       ZİRKONYUM NEDİR

            Zirkonyumun üzerine porselen konularak yapılan kuron(kaplama) ve köprüler Ceramic ve Zirkonyum kelimelerinin birleştirilmesinden oluşan CERCON kısa adı ile anılır.

900 Mpa dirence sahip sistem en  yüksek fiziksel değerlerin yanında ışık geçirme özelliği doku uyumu ve birçok değişik endikasyonu kapsayarak diş hekimliğinde yepyeni  bir dönem başlatmıştır.

           Materyalin başarısı tıp ve endüstri alanında kanıtlanmıştır. 1998  yılında başlayan araştırmalar sonucunda 2002 yılı başından itibaren klinik uygulamalara tüm dünyada geçilmiştir. Bu yeni uygulama ile hastada metal-seramik ve tam seramik restorasyonlarda oluşan estetik kaygılar  kesinlikle ortadan kalkmaktadır.

                        Zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar mekanik
direnci, biyolojik uyumluluğu ve kırılma direnci ile diğer dental
materyaller arasından sıyrılmaktadır. Diş eti problemleri ve alerjiye
sebep olmaz, ışık geçirme özelliği ile doğal dişlere yakın estetik ve
fonksiyonu yakalamamızı sağlar.

ayrıntılı bilgi

www.zirkonyum-dis.com